Najnovije američko istraživanje pokazalo je da vreme konzumiranja obroka može uticati na kardiovaskularno zdravlje žena, odnosno da je unos većeg broja kalorija nakon 18 časova povezan sa lošijim zdravljem vaskularnog sistema.
Nedavno sprovedena studija upućuje na to da konzumiranje obroka ranije tokom dana može doprineti gubitku kilograma, za razliku od jedenja kasnije tokom dana koje utiče na gojenje i usporava metabolizam.
I ranija istraživanja su pokazala da kasniji obroci povećavaju markere upale koji su obično povezani s razvojem dijabetesa i bolesti srca, a neke druge studije, sprovedene na laboratorijskim miševima i ljudima, pokazale su da planiranje obroka u tačno određeno vreme može doprineti kontroli nivoa šećera u krvi, prenosi Medical News Today.
Negativan uticaj na zdravlje
Najnovije istraživanje, čiji su rezultati predstavljeni na kongresu Američkog udruženja za srce (AHA) u Filadelfiji, upućuje na to da konzumiranje veće količine kalorija u večernjim satima može negativno da utiče na kardiovaskularno zdravlje žena.
Glavni autor studije je dr. nauka Nour Makarem, znanstvena saradnica na Univerzitetu Kolumbija .
Makarem i njene kolege godinu dana su pratili prehrambene navike 112 žena prosečne starosti 33 godine.
Istražili su kardiovaskularno zdravlje učesnica na početku studije i godinu dana kasnije uz pomoć programa "Life's Simple 7", koji se sastoji od sedam faktora rizika koje je predložilo udruženje AHA.