Ustanite i pokušajte da balansirate na jednoj nozi. Možete li to da uradite?
Koliko dugo možemo da stojimo kao flamingo važan je pokazatelj opšteg zdravlja, posebno kako starimo. To ukazuje na promene u snazi naših nogu i ravnoteži. Novo istraživanje klinike Mejo otkrilo je da se sposobnost osobe da balansira na jednoj nozi, zapravo pogoršava sa godinama, brže od hodanja i snage kolena i da je bolji pokazatelj starenja.
Detaljni nalazi su objavljeni u studiji 23. oktobra u časopisu Plos One.
Dobra ravnoteža, snaga mišića i efikasan hod neki su od glavnih faktora naše nezavisnosti i blagostanja kako starimo. Kako se tačno menjaju i kojom brzinom mogu pomoći zdravstvenim radnicima da razviju bolje programe za zdravo starenje.
- Ravnoteža je važna mera jer, pored snage mišića, zahteva koordinaciju vida, vestibularnog sistema i somatosenzornih sistema - rekao je doktor Kenton Kaufman, koautor studije i direktor Laboratorije za analizu pokreta na klinici Mejo i dodao:
- Promene u balansu su vredne pažnje. Ako imate lošu ravnotežu, rizikujete da padnete, bez obzira da li se krećete ili ne. Padovi su ozbiljan zdravstveni rizik sa ozbiljnim posledicama.
Stavljanje ravnoteže, hoda i snage na test
U ovoj studiji, 40 zdravih, nezavisnih ljudi između 52 i 83 godine podvrgnuto je testovima hodanja, ravnoteže, snage stiska i snage kolena. Tokom testova ravnoteže, od učesnika je zatraženo da stanu na ploče na četiri različita načina – na obe noge sa otvorenim očima, na obe noge sa zatvorenim očima, na nedominantnoj nozi sa otvorenim očima i na svojoj dominantnoj nozi otvorenih očiju. Ovi testovi su trajali po 30 sekundi i učesnici su mogli da drže drugu nogu kako su želeli tokom testova sa jednom nogom.
Prema rezultatima, stajanje na jednoj nozi, a posebno nedominantnoj, pokazalo je najveću stopu opadanja sa godinama. Ovaj gubitak ravnoteže može dovesti do nenamernih padova, jednog od vodećih uzroka povreda kod starijih osoba.
Prema Nacionalnom institutu za starenje, preko 1 od 4 osobe starosti 65 i više godina padne godišnje.
- Ako ne možete da stojite na nozi pet sekundi, rizikujete da padnete - rekao je dr Kaufman za Vašington post.
- Ako osoba može da stoji na nozi 30 sekundi, dobro joj ide, posebno ako je starija.
Pored toga, istraživači su koristili prilagođeni uređaj za merenje prijanjanja učesnika. Da bi izmerili snagu kolena, učesnici su sedeli i dobili instrukcije da ispruže koleno što jače mogu. Testovi hvatanja i snage kolena koristili su dominantne strane učesnika.
Iako je snaga hvatanja i kolena značajno opala tokom decenije, nije toliko opala koliko ravnoteža. Snaga hvatanja se smanjivala brže od snage kolena, tako da tim veruje da je ovo bolji pokazatelj za predviđanje starenja.
U testu hoda, učesnici su hodali napred-nazad 8 metara na ravnoj stazi, sopstvenim tempom i brzinom. Otkrili su da se parametri hoda nisu promenili sa godinama. Prema Kaufnanu, ovo nije bio posebno iznenađujući rezultat jer su učesnici hodali svojim normalnim, a ne maksimalnim tempom.
Takođe nije bilo opadanja u vezi sa uzrastom u testovima snage koji su bili specifični za pol. Ovo ukazuje da su njihov stisak i snaga kolena opadali sličnom brzinom, prema studiji. Takođe nisu identifikovali nikakve polne razlike u testovima hoda i ravnoteže, tako da su muški i ženski ispitanici bili podjednako pogođeni godinama.
Iako je samo starenje neizbežno, postoje koraci koje možete preduzeti da biste trenirali ravnotežu. Prema Kaufmanu, stajanje na jednoj nozi može trenirati telo da koordinira mišićne i vestibularne odgovore kako bi naša tela bila u ispravnoj ravnoteži.
- Ako ga ne koristite, gubite ga. Ako ga koristite, održavate ga. Lako je to učiniti. Ne zahteva posebnu opremu i to možete raditi svaki dan - rekao je dr Kaufman.
Klinika Majo takođe preporučuje druge vežbe ravnoteže, uključujući promene težine, vežbe za bicepse i tai či.
Autor: Snežana Milovanov