AKTUELNO

Od toga je 67 novinara stradalo dok su izveštavali, a 43 su život izgubila pod još nerazjašnjenim okolnostima.

Kako su naveli Reporteri bez granica (RSF), još 27 građana-reportera i sedam medijskih radnika ubijeno je 2015. godine.

- Ova uznemirujuća situacija se velikim delom može pripisati namernom nasilju protiv novinara i pokazuje neuspeh do sada preduzetih inicijativa da se zaštite medijski radnici - saopštila je ta organizacija.

Kada se radi o evropskim zemljama, najveći broj novinara je ubijen u Francuskoj, koja je treća na listi RSF, posle Sirije i Iraka.

Ubistvom novinara francuskog satiričnog lista "Šarli ebdo", preokrenut je prošlogodišnji trend da je najveći broj ubijenih novinara stradao u ratnim zonama. Ove godine dve trećine novinara je ubijeno u zemljama u kojima nema ratnih sukoba.

Po devet novinara, za koje je potvrdjeno da su ubijeni na radnom zadatku, ili zbog svog izveštavanja, stradalo je u Iraku i Siriji, osam je ubijeno u Francuskoj, po šest u Jemenu i Južnom Sudanu.

Pet novinara je ubijeno u Indiji, a po tri u Meksiku i Filipinima, navodi se u izveštaju RSF.

Medju zločinima protiv novinara, koji su obeležili 2015. godinu, RSF je izdvojio napad na Šarli ebdo, ubistvo japanskog novinara Kenjija Gotoa, čiji je snimak objavila Islamska država i ubistvo četiri blogera u Bangladešu.

U izveštaju se dodaje da je tokom 2015. oteto 54 novinara, od kojih gotovo polovina u Siriji, a da su 153 novinara uhapšena, najviše njih u Kini i Egiptu.

Generalni sekretar RSF Kristof Delor izjavio je da je od suštinske važnosti napraviti poseban mehanizam za primenu međunarodnog prava o zaštiti novinara.

- Sto deset ubijenih novinara ove godine zahteva reakciju koja odgovara hitnosti. Specijalni predstavnik generalnog sekretara UN za bezbednost novinara mora da bude imenovan bez odlaganja - rekao je Delor.

Od 2005 godine, prema podacima RSF, ubijeno je 787 novinara.

Autor: G.Ninković

'