Manifestacije, procesije ili parade, kao što je marš "Besmrtnog puka" organizujemo da bismo odali počast pobednicima, ali ne i da bismo uplašili bilo koga, izjavio je danas predsednik Rusije Vladimir putin nakon što je učestvovao na maršu na Crvenom trgu u Moskvi.
-Ovakve povorke i marševi se ne održavaju da bi se zveckalo sabljama i da bismo plašili druge. To se čini u čast pobednika. Nudimo im ove znake ljubavi, tako da se ništa slično ne ponovi ni u našoj istoriji ni u istoriji čovečanstva - istakao je ruski predsednik u intervjuu za Prvi kanal.
-Mislim da je to dobra tradicija koja pokazuje prirodu i rusa i svih etničkih grupa koje žive u Rusiji - rekao Putin, prenosi Tass. On je dodao da ga ne iznenađuje to koliko se zemalja pridružilo održavanju marša "Besmrtnog puka".
-Nisam bio iznenađen. Uprkos trenutnim komplikovanim odnosima među državama, na primer sa Velikom Britanijom, veterani su i dalje u kontaktu. Oni shvataju šta znači zajednička pobeda nad fašizmom. Oni cene vrednost prijateljstva i interakcije. To je dobar primer za nas - istakao je Putin.
Predsednik Rusije učestvovao je danas u Moskvi u maršu Besmrtnog puka, u spomen na one koji su se borili i dali život tokom Velikog otadžbinskog rata protiv nacističke Nemačke od 1941. do 1945. godine.
Putin je na maršu Besmrtnog puka na Crvenom trgu nosio sliku svog oca. Ruski predsednik je u više navrata ukazao na važnost ove manifestacije i na potrebu da se sačuva sećanje na Veliki otadžbinski rat, podseća Tass.
Za Putina, kao i za većinu Rusa, Veliki otadžbinski rat je i deo njegove porodične istorije. Njegov otac, Vladimir Spiridonović Putin, otišao je odmah po izbijanju rata na front, gde se borio i bio teško ranjen u blizini opkoljenog Lenjingrada.
Šef ruske države takođe se često seća svoje majke Marije Ivanovne, koja je preživela opsadu Lenjingrada i svog starijeg brata koji je umro od difterije 1942. godine. Vladimir Putin je rođen sedam godina posle pobede nad nacistima u Drugom svetskom ratu.
Marš "Besmrtnog puka" prvi put je održan u Tjumenj u zapadnom Sibiru 2007. godine, a manifestacija se prvobitno zvala "Parada pobednika". Dobila je svoje današnje ime 2012. godine u Tomsku, a sledeće godine je održana u 120 gradova.
Do danas se manifestacija proširila i izvan Rusije. Ove godine joj se pridružilo više od 500 gradova u više od 100 zemalja. Ove godine na maršu Besmrtnog puka u Moskvi učestvovalo je oko milion ljudi.