Kako je istakao ministar unutrašnjih poslova, iskustvo Srbije u koordinaciji mešovitih mgracionih tokova prethodnih godina čini je pouzdanim i stabilnim partnerom Evropske unije.
- Srbija neće biti tampon zona za migrante, a to nije bio ni predmet nedavnog razgovora lidera Evropske unije - izjavio je dnas potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović, a povodom nekih tumačenja tog sastanka.
Neke od država članica jesu imale ideju da se centri za procesuiranje migranata izmeste van njihovih teritorija i da se proflisanje radi u zemljama severne Afrike, ali nije postignut dogovor po ovom pitanju, precizirao je Stefanović za Tanjug.
- Fokus Samita bio je na postizanju reenja oko ravnomernog preuzimanja odgovornosti svih drava članica, kada su pitanju migranti koji se iskrcavaju na teritorije Grčke i Italije, gde je opet primetno da postoji jaz između zemalja Centralne Evrope koje odbijaju da budu deo predloenog evropskog reenja i drava Zapadne Evrope koje insistiraju na principu solidarnosti - dodao je.
Kako je rekao iskustvo Srbije u koordinaciji mešovitih mgracionih tokova prethodnih godina čini je pouzdanim i stabilnim partnerom Evropske unije, a tome u prilog govori i činjenica da između Srbije i EU postoji konstantan dijalog u oblasti migracione politike to na minimum svodi mogućnost donoenja jednostranih odluka u ovoj oblasti i sa jedne i sa druge strane.
- Navode o Srbiji kao tampon zoni imali smo i tokom prethodnih godina kada je kroz Srbiju prolo oko million migranata. Naša zemlja ni tada nije postala sabirni centar za migrante, niti će to biti u budućnosti - poručio je Stefanović.
Kaže da imamo sveobuhvatan zakonodavni i strateški okvir u oblasti azila, migracija i kontrole granica, redovno ažuriran plan reagovanja u slučaju velikog priliva migranata i administrativne i tehničke kapacitete za reagovanje u svim situacijama izmenjenih migracionih kretanja.
Svakodnevno, dodaje, razmenjujemo podatke o svim prekograničnim aktivnostima na svim nivoima i kao regionalni lider u ovoj oblasti pravovremeno ćemo reagovati u slučaju domino efekta koji mogu izazvati odluke nekih zemalja članica EU koje su zemlje destinacije migranata.
- Sada, iz ove perspektive, vidimo pozitivne rezultate politike Vlade Srbije, ono to je najvanije za naše građane, nije bilo incidenata povezanih sa migracijama, pokazali smo koliko smo humani i koliko nam je vano potovanje ljudskih prava i postali smo ravnopravan partner zemljama članicama EU, ali i regionalni lider u oblasti koordinacije migracionih tokova - ukazao je Stefanović.
Prema njegovim rečima Srbija je iz tog razloga sada u poziciji da postavlja uslove i predlae reenja, a nikako nije u poziciji da bespogovorno prihvata nametnute odluke, niti je to moguće uzimajući u obzir nivo odnosa koje kroz različite inicijative ostvarujemo sa EU.