Boravak predsednika Srbije Aleksandra Vučića u Njujorku, tokom zasedanja generalne skupštine UN, prilika je da Srbija još jednom pokaže svoju uravnoteženu politiku prema Zapadu i Istoku sa ciljem ulaska u EU, ističe politički analitičar Dejan Vuk Stanković, uz ocenu da predsednik može da relaksira odnose Beograda i Vašingtona.
Stanković ukazuje da se na tom svetskom skupu okupljaju najznačajniji državnici i da samo prisustvo otvara mogućnost da se kroz učešće, bilo u raspravi, bilo kroz bilateralne kontakte, poboljša položaj Srbije u vrlo složenim i delikatnim okolnostima u kojima se zemlja nalazi.
"Mislim da će predsednik Srbije u svakom susretu ponoviti ono što su glavna opredeljenja i ciljevi naše spoljne politike - to su ulazak u EU, najbolji mogući odnosi sa Rusijom, regionalna stabilnost i ,naravno, posvećenost briselskom procesu", rekao je Stanković za Tanjug.
Kako je naveo, Srbija će nastupiti sa poznatim stavovima koji se ne menjaju "što znači da ćemo u očima ljudi sa kojima komuniciramo ostati viđeni kao kredibilan partner".
U tom smislu podvukao je da je veoma važno u međunarodnim odnosima biti kredibilan i postojan kada je reč o sopstvenim političkim uverenjima.
Prema njegovim rečima, važno je da se predsednik Vučić vidi sa najznačajnijim liderima u svetu, sa Generalnim sekretarom UN Antoniom Guterešom, sa Federikom Mogerini, Sergejom Lavrovim, amerikancima na veoma visokom nivou. . .
"Bilo bi sjajno kada bi bilo mogućnosti da se sa Trampom razgovara ili ugovori susret, jer Trampova Amerika verovatno nije ista ko u vreme Buša i Obame. Mislim da je to šansa da se izborite za Srbiju i pokažete ono što smo i do sada pokazivali, gde zastupamo nacionalne odnose uz uravnoteženu politiku i prema istoku i prema zapadu u okolnostima koje se sve više usložnjavaju, a pritisak da se svrstate na jednu ili drugu stranu raste", ukazao je Stanković.
"Srbija je izabrala svoj put, i na njemu će ostati" ocenio je. Poruke Srbije su mir i stabilnost u regionu, politička rešenja umesto ratnih rešenja, postojano pregovaranje umesto avanturizma.
"Nećemo biti neko ko će provocirati sukobe i imati retoriku koja podseća na devedesete, bićemo postojan partner, spreman na kompromise, ali nećemo ugrožavati dostojanstvo i svoje nacionalne interese" rekao je Stanković.
Kako je rekao, bilo bi dobro da dođe do korekcija odgovora na te poruke kod nekih od sagovornika, a ističe da je sve što je Srbija preuzela kao svoju obavezu u odnosu na Kosovo i Metohiju - i ispunila.
"Smatram da bi poruke prema Srbiji trebalo da budu vezane za ono što je Srbija uradila", dodao je Stanković.
On je apostrofirao da imamo odlične političke odnose sa Rusijom i Kinom, sa EU imamo cilj priključenja "a tu često dobijamo pomešane poruke bilo da je reč o nastavku integracije ili rešavanju Kosova".
"Mislim da je teret sada na albanskoj strani, a takođe mislim da novi predsednik može da relaksira odnose između Beograda i Vašingtona. Za dobre odnose sa Srbijom potrebno je malo dobre volje - da li će je međunarodni akteri pokazati veliko je pitanje, nisam veliki optimista, ali diplomatska aktivnost ima smisla ako se nadate da ćete nešto doprineti", izneo je svoja očekivanja Stanković od dešavanja u Njujroku u narednih nekoliko dana.