SAD će nastojati da posetu predsednika Srbije Aleksandra Vučića iskoriste da kroz diplomatski i druge pritiske privole Srbiju na svoju stranu što je bliže moguće, ocenjuje politički analitičar Dejan Vuk Stanković.
Stanković je, u susret sastanku Vučića i potpredsednika SAD Majka Pensa, saglasan sa američkim analitičarima koji prognoziraju da Vučića čeka najteža poseta do sada i konkretno izjašnjavanje o tome da li je Srbija bliža zapadu ili Rusiji.
Na pitanje zašto je pitanje odnosa Srbije sa Rusijom sada izoštreno i zašto se od Srbije, odnosno predsednika Vučića, očekuje da se izjasni, iako, na primer, Srbija učestvuje u dvostruko više aktivnosti sa snagama NATO, nego sa ruskom vojskom, Stanković za Tanjug odgovara da Vašington teži apsolutnoj političkoj dominaciji u regionu.
- Oni imaju vrlo čistu situaciju kada je reč o zemljama koje okružuju Srbiju, a koje su već članice NATO i članice EU, kao Slovernija, Hrvatska, Mađarska, Bugarska Rumunija, u bližem susedstvu i Grčka...To je potpuno kompaktna teritorija na kojoj SAD i NATO, a time i EU ostvaruju svoj nesumnjivi politički i vojni uticaj- kaže Stanković.
Druge zemlje su, podseća, članice NATO, poput Crne Gore, Kosovo je teritorija na kojoj je prisustvo NATO u Bondstilu i potpuno je pod kontrolom SAD i EU, a Makedonija sa izborom Zaeva kao premijera postaje zemlja koja će ubrzati svoj put ka NATO...
Dakle, konstatuje Stanković, ostaje samo Srbija, kao zemlja koja je do sada vodila poltiku zaštite svojih nacionalnih inrteresa kroz politiku balansiranja između SAD i EU sa jedne strane i Rusije, odnosno Kine u poslednje vreme.
- Oni žele prosto ovaj region pod svojom potpunom dominacijom, a drugi razlog zbog čega je ta stvar diplomatski, politički, pa i medijski eksplodirala je pitanje opredeljenja Srbije u okolnostima u kojima je očigledno da se odnosi između zapada i Rusije ne popravljaju, uprkos različitim najavama koje su stizale nakon pobede Trampa nad Hilari Kilton- kaže Stanković.
Ako i dođe do nekog novog globalnog dogovora na kraju, objašnjava on, taj dogovor počeo bi na osnovu faktičke situacije u kojoj se meri uticaj druge velike sile u tom budućem dogovoru:
- Potrebno je, dakle, da SAD kroz diplomatski i svaki drugi pritisak koji mogu imati jednostavno Srbiju privole što je bliže moguće sebi, ne bi li u nekoj novoj raspodeli karata dobili što više za sebe, nego što bi, u slučaju da Srbija ostane u ovom statusu, mogli da dobiju.