AKTUELNO

I ne znate da vam treba

Istraživači u Australiji otkrili su da bismo mogli da proizvodimo beton koji je 30 procenata jači od običnog ako obradimo i dodamo soc od kafe u klasičnu mešavinu.

Soc od kafe može da ojača beton, tvrde naučnici iz Australije.

Njihov pametan recept mogao bi da reši više problema u isto vreme.

Svake godine, svet proizvodi neverovatnih 10 milijardi kilograma (22 milijarde funti) otpada od kafe. Većina završi na deponijama, piše Science Alert.

„Odlaganje organskog otpada predstavlja ekološki izazov jer emituje velike količine gasova staklene bašte, uključujući metan i ugljen-dioksid, koji doprinose klimatskim promenama,“ objasnio je inženjer Rajev Rojčand sa Univerziteta RMIT.

S obzirom na rastuće tržište građevinskih materijala globalno, postoji sve veća potražnja za betonom koji zahvata velike količine resursa, što takođe stvara nove ekološke izazove.

„Neprekidna ekstrakcija prirodnog peska širom sveta – obično uzeta iz rečnih korita i obala – kako bi se zadovoljile brzo rastuće potrebe građevinske industrije ima veliki uticaj na životnu sredinu,“ rekao je inženjer DŽi Li sa RMIT-a.

„Postoje kritični i dugotrajni izazovi u održavanju održivog snabdevanja peskom zbog ograničenosti resursa i ekoloških posledica eksploatacije peska. Pristupom ekonomiji zasnovanoj na cirkularnom modelu, mogli bismo da sprečimo da organski otpad završi na deponijama i bolje očuvamo naše prirodne resurse kao što je pesak.“

Organski proizvodi poput taloga kafe ne mogu se direktno dodati betonu jer ispuštaju hemikalije koje slabe čvrstoću građevinskog materijala. Stoga je tim koristio niske temperature da zagreje otpad od kafe na preko 350 °C (oko 660 °F) dok ga je lišavao kiseonika.

Ovaj proces se zove pirolizom. Razlaže organske molekule, rezultirajući poroznim, ugljenom bogatim ugljem zvanim biochar, koji može da formira veze sa cementnom matricom i tako se inkorporira u nju.

Rojčand i saradnici su takođe pokušali pirolizu taloga kafe na 500 °C, ali su čestice bile slabije čvrste.

Istraživači su upozorili da još treba da procene dugoročnu izdržljivost svog cementnog proizvoda. Sada rade na testiranju kako hibridni cement od kafe funkcioniše pod uslovima smrzavanja/otapanja, upijanja vode, abrazija i mnogim drugim stresorima.

Tim takođe radi na stvaranju cementa iz drugih izvora organskog otpada, uključujući drvo, otpad od hrane i poljoprivredni otpad.

„Naše istraživanje je u ranoj fazi, ali ova uzbudljiva otkrića nude inovativan način za značajno smanjenje količine organskog otpada koji odlazi na deponije,“ rekla je inženjerka Šenon Kilmartin-Linč sa RMIT-a.

„Inspiracija za moje istraživanje, uključuje brigu o zemlji, osiguranje održivog životnog ciklusa za sve materijale i izbegavanje slanja stvari na deponije kako bi se minimizovao uticaj na životnu sredinu.“

Njihovo istraživanje je objavljeno u časopisu Journal of Cleaner Production, piše Danas.rs.

Autor: Dubravka Bošković