Srpska pravoslavna crkva danas obeležava dva praznika - Svetog apostola i jevanđelistu Luku i Svetog Petra Cetinjskog, koji su, iako predstavnici dve različite epohe, svojim delima zadužili pravoslavlje.
Lučindan je posvećen Svetom apostolu i jevanđelisti Luki, rodom iz Antiohije. Pisac je jednog jevanđelja, a živeo je u 1.veku.
Posle smrti apostola Pavla, Sveti Luka je propovedao jevanđelje po Italiji, Dalmaciji, Makedoniji, Grčkoj. Živopisao je tri ikone Bogorodice, a slikao je apostola Petra i Pavla.
Smatra se osnivačem hrišćanskog ikonopisa. Za njegove mošti veruje se da su čudotvorne i čuvaju se u Carigradu.
Na lučindan u srpskoj Bosni skupi se više čobana i napravi se čobansko veselje. Ponegde kao u hercegovačkim mestima Boča i zagorje, pre nego što puste ovnove među ovce, čobanima iznose cicvare.
U Srbiji ovog dana koncima opasuju torove da vukovi ne dave stoku, uz reči: "Ide Luka, evo vuka" ili „Sveti Luka, sneg do kuka" jer je nastupila zima, kad se vukovi približavaju selima. U južnoj Srbiji po prvom gostu ili posetiocu koji uđe u kuću gataju kakva će godina, odnosno zima biti.
Crnogorci kažu da je na nebu pojas Svetog Luke.
Slavi se kao krsna slava.
Sveti Petar Cetinjski bio je mitropolit crnogorski. Rođen je 1749. u selu Njeguši. Stupio je u monaški čin u svojoj 12. godini. Godine 1782. postaje mitropolit i gospodar Crne Gore.
Sav svoj život, viteški i sveti, posvetio je svom narodu. Radio je na pomirenju zavađenih plemena i branio zemlju od osvajača.
Proslavio se pobedom nad Napoleonovom vojskom u Boki i Dalmaciji. Iako je bio knez, živio je kao prost monah u jednoj teskobnoj keliji.
Upokojio se 31. oktobra 1830. godine. Njegove čudotvorne mošti počivaju u Cetinjskom manastiru.