Izložbenu postavku Narodnog muzeja u Beogradu će od 29. novembra upotpuniti eksponat "Crvenokosa boginja".
Reč je o keramičkoj figurini, starosti većoj od 7500 godina, a otkrivena je u Donjoj Branjevini kod Odžaka, na Dunavu pre tačno trideset godina.
"Crvenokosa boginja" potiče iz vremena prvih zemljoradnika i stočara u Evropi, a s obzirom da je nesvakidašnje visine za to vreme - od gotovo 40cm, može se s pravom nazvati monumentalnom skulpturom, poručuju iz Muzeja.
Predstavlja nagu ženu, ili boginju prirode bujnih oblina i crvene, duge kose, a upravo taj detalj je izdvaja od sličnih figura iz ranog neolita Balkana i zaslužan je za popularno ime po kojem je danas poznata širom sveta.
Figurina praistorijske Venere nazvana "Crvenokosa boginja", pečena glina, razdoblje neolita - mlađeg kamenog doba, Starčevačka kultura, oko 6300 - 5500 godina pre nove ere, pronađena na arheološkom lokalitetu Donja Branjevina u selu Deronje u Bačkoj, severna Srbija. pic.twitter.com/Z7M5t0EjQq
— Ma✪Ja (@mayakit) 28. мај 2019.
Umetničke simboličke predstave ovakvog tipa pojavljaju se upravo u ovo vreme na širokom prostoru od Bliskog Istoka do Podunavlja, ali su po pravilu znatno manjih dimenzija i manje i upečatljive.
Zahvaljujući saradnji i ljubaznosti biblioteke "Branko Radičević" iz Odžaka, u čijem sastavu je i arheološka zbirka iz Donje Branjevine, "Crvenokosa boginja" će biti poverena na dugoročnu pozajmicu Narodnom muzeju u Beogradu.
Svečana primopredaja i potpisivanje sporazuma o dugoročnoj pozajmici biće upriličena 29. novembra u 12 časova, a zainteresovani posetioci će moći da vide "Crvenokosu boginju" posebno izloženu u Atrijumu u Narodnom muzeju do 6. decembra.
Nakon jednonedeljnog predstavljanja javnosti, "Boginja" će ubrzo potom dobiti mesto u stalnoj postavci Narodnog muzeja.