Ljiljana Mihajlović je majka dvoje dece i baka četvoro unučadi. Međutim, jedna važna životna uloga koju ima unazad 16 godina je i ta da je hraniteljka napuštene i nezbrinute dece, a zajedno sa svojim suprugom na put je izvela mnoge od njih.
Jedan petogodišnji dečak od prve godine života živi sa porodicom Mihajlović u Lovćencu kraj Malog Iđoša, a sada je njegova sudbina neizvesna
Dečak je došao iz Zvečanske pod okrilje hraniteljske porodice Mihajlović. Majka ga je napustila još u porodilištu, a otac je nepoznat. Reč je o detetu sa posebnim potrebama, kome je svakako bila potrebna sva moguća ljubav i pažnja. Prema Ljiljaninim rečima, on ju je i dobio.
Kako objašnjava ova hraniteljka, u pitanju je hiperaktivno dete koje ne drži mesto i koje voli mnogo da priča. Redovno pohađa defektološke tretmane i posećuje dečjeg doktora psihijatrije koji prati njegov razvoj. Međutim, u proteklim mesecima su se dogodile okolnosti koje sudbinu dečaka čine neizvesnom. Naime, Centar za socijalni rad Mali Iđoš pokrenuo je postupak za oduzimanje licence Ljiljani, a ubrzo i doneo Rešenje o prestanku važenja potvrde o bavljenju hraniteljstvom.
Ljiljana tvrdi da je on upravo razlog.
Problemi sa vrtićem
Petogodišnji dečak već izvesno vreme pohađa vrtić u Lovćencu, tačnije pohađao je, objašnjava nam Ljiljana.
- Reč je o Predškolskoj ustanovi "Petar Pan" sa kojom su krenuli svi problemi. Prvo što moram da kažem jeste da oni od prvog dana boravka u vrtiću nisu sa njim radili po IOP-u (individualnom obrazovnom planu, prim. nov). Bili su dužni to da čine. Više puta sam razgovarala sa direktorkom vrtića i vaspitačicom, sugerisala da dolazi kući u modricama, ogreban. On jeste hiperaktivno dete, ne drži ga mesto, ali nije agresivan - započinje priču dugogodišnja hraniteljka.
Prema njenim rečima, u maju mesecu 2023. u usmenom razgovoru iz vrtića saopštavaju njoj i njenom suprugu da dečaka više ne dovode u vrtić.
- Otvoreno sam rekla da ću se žaliti sve do ministarstva. Nije bilo nijednog razloga da M. isključe iz kolektiva. Imam nalaze defektologa i psihijatra da dete napreduje, da nije agresivno, da hoće da uči i ima sve više strpljenja. Međutim, nije bilo volje da se sa njim radi. Smatrala sam da odgovornost u tome u najvećem delu ima vaspitačica - tvrdi Ljiljana.
Ubrzo je usledio dopis koji će potpuno promeniti tok stvari.
"Opasan po decu i odrasle"
Kako navodi, Predškolska ustanova je poslala dopis Centru za socijalni rad da je M. opasan po drugu decu i odrasle.
- Oni su napisali da je M. opasan po decu, ali i po odrasle, zamislite. Kako je opasan, kada je bilo šta uradio, da se za jedno petogodišnje dete napiše da je opasnost? Verujte, tako nešto nisam mogla ni u snu da zamislim da će napisati - priča nam ova meštanka Lovćenca.
Svoje tvrdnje potkrepljuje nalazima defektologa i psihijatra. Dodaje, svemu tome je prethodio i njen pokušaj da obezbedi ličnog pratioca za M. u vrtiću.
- Prethodno sam kod Interresorne komisije tražila ličnog pratioca za M. kako bi još bolje mogao da prati aktivnosti i da se uključuje u sve, jer sam bila svesna da se sa njim ne radi po individualnom planu i da se za to nema volje. Dobila sam rešenje da se odobrava lični pratilac, čak sam stupila u kontakt sa jednim od njih koji je imao slobodne termine da bude sa M. Međutim, u Centru za socijalni rad Mali Iđoš mi je saopšteno da Opština ne podržava taj oblik podrške! Naravno, sva komunikacija koja je sporna po njih i vrtić bila je usmena - tvrdi Ljiljana.
Davanje, pa oduzimanje bebe
U dom ove hraniteljske porodice je u avgustu 2023. došla jedna beba. Tek rođena, poverena je Ljiljani i njenom suprugu na hraniteljstvo. Međutim, kada je usledila prijava vrtića, Centar za socijalni rad je doneo odluku da bebu izmesti iz porodice Mihajlović.
- Kako je vaspitačica u tom dopisu tvrdila da je opasan, Centar je praktično na njenu reč doneo odluku da nam oduzme bebu. Pa čekajte, ja kao hraniteljka imam obavezu da redovno obaveštavam Centar kako napreduje dete koje je kod mene. Oni su bili upoznati sa napretkom. Da nije tako, ne bi nam prvobitno ni davali bebu da živi sa nama i sa njim, zar ne? - u neverici priča Ljiljana.
Kada su službenici Centra došli po bebu, dodaje ona, od njih je tražila papir, dostavnicu na osnovu koje može da preda dete. To joj je veoma zamereno.
- Moje je pravo, ali i obaveza da tražim papir po kome treba da predam bebu. Rekla sam im otvoreno da ću bebu predati kad donesu dostavnicu. Zamereno mi je, rečeno kako to ne može tako, da pokazujem prema njima takvo nepoverenje. Kroz dva sata su se vratili i doneli dostavnicu. Mirno sam predala bebu, poljubila je u obraščić i oprostila se sa njom. Sledeće što se dešava - saopštavaju mi da će mi oduzeti hraniteljsku licencu - tvrdi Ljiljana.
Prema njenim rečima, u Rešenju o prestanku važenja potvrde o bavljenju hraniteljstvom su napisali da je odbila da preda bebu. Ona to spori.
- Pa da sam odbila da je predam, zar ne bi zvali policiju, zar ne bi postojao neki pisani trag, neki dokaz za to? Ja sam bebu spremila, spakovala njene stvari. Sve je bilo spremno da ode, jedino sam rekla: "Spremna je, samo dajte papir". Rečeno mi je tada svašta, nažalost nemam dokaza jer je bilo usmeno, ali moj suprug je bio prisutan. Rekli su mi da će mi oduzeti licencu, da će mi oduzeti M. Da će ga smestiti u ustanovu zatvorenog tipa - navodi sagovornica "Blica".
To, kako dodaje, nije bio prvi put da se spominje mogućnost da se M. smesti u ustanovu zatvorenog tipa.
- Tražili su mi da potpišem saglasnost da se M. smesti u neku ustanovu i mislim da je moje odbijanje razlog za sve što je usledilo. Pa znate šta, ne mogu da dozvolim da se dete koje pokazuje izuzetan napredak, koje psihijatar opisuje kao toplog, vedrog i nasmejanog osuđuje na takvu sudbinu. Ja imam četvoro svoje unučadi koja se sa M. igraju svakodnevno. Nikada nikoga nije povredio, niti je pokazao nameru. Kako neko može da pomisli da bih dozvolila da se igra sa mojim unučićima da predstavlja opasnost? - pita se Ljiljana.
Kako dodaje, obzirom na to da je M. dete iz Zvečanske, pripada Centru za socijalni rad Palilula. Sa njima Ljiljana nije imala nikakvih problema niti nesuglasica, a kako navodi, oni su redovno proveravali njegov napredak. Čak su išli u vrtić da provere zašto ga ne pohađa više. Sa druge strane kaže kako su joj iz CZSR u Malom Iđošu zamerili što se prema M. odnosi kao majka. Iako to prema pravilniku nije zabranjeno, već poželjno.
- Sa svim institucijama sam sarađivala. Oni su znali da se o M. jako vodi računa. On je išao u vrtić, ima defektološke tretmane, ali i trenira dva sporta. Karate i košarku. Na treninzima ga deca obožavaju, niko se nikada nije žalio, sa njim rade profesionalci. Sada, ne znam šta će se dogoditi sa njim ako ga odvoje od nas. A to će se desiti ukoliko prestanem da budem hraniteljka. Žalila sam se i žaliću se dalje. Podnela sam i tužbu Upravnom sudu - tvrdi Ljiljana Mihajlović.
Šta kažu institucije?
Mediji su povodom ovog slučaja obratili centrima za socijalni rad u Malom Iđošu i Paliluli, kao i Predškolskoj ustanovi "Petar Pan". Odgovor su dobili od Centra za socijalni rad Mali Iđoš.
Kako je navela direktorka ovog organa starateljstva, u postupku vanredne revizije preispitivanja opšte podobnost hranitelja za obavljanje hraniteljske uloge Centar je doneo Rešenje o prestanku važenja potvrde o bavljenju hraniteljstvom hraniteljki Mihajlović Ljiljani.
- Hraniteljica nije poštovala određene odredbe Pravilnika o hraniteljstvu, kao i druga pravila koje se odnose na hraniteljstvo, na osnovu čega je doneta odluka da imenovana više nije podobna da bude hranitelj. Imenovana je u navedenom predmetu uložila žalbu, koju je Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Rešenjem odbio kao neosnovanu - navela je u odgovoru direktorka Centra, Lana Vujić Kosednar.
Na pitanje šta će se dogoditi sa dečakom ukoliko Ljiljana prestane da bude hraniteljka, nema odgovora.