Gradski menadžer Goran Vesić najavio je danas da će Skadarlija do proleća biti potpuno rekonstruisana Prvi deo rekonstrukcije podrazumevao je obnovu česme na uglu sa Siminom ulicom, što je završeno početkom juna.
On je gostujući na televiziji Pink podsetio da je Vlada Republike Srbije izdvojila 10 miliona dinara za obnovu Skadarlije, dok je grad izdvojio još četiri miliona za zamenu kompletne vodovodne infrastrukture, koja je veoma stara.
Prvi deo rekonstrukcije podrazumevao je obnovu česme na uglu sa Siminom ulicom, što je završeno početkom juna.
- Drugi deo rekonstrukcije Skadarlije počinje u ponedeljak i radiće se u tri faze. U prvoj fazi, koja će trajati 60 dana, sređivaće se deo od Strahinjića Bana do Gospodar Jevremove ulice i podrazumevaće rekonstrukciju vodovodnih cevi i kaldrme. U dogovoru sa ugostiteljima drugu fazu smo bili odložili dok ne prođe turistička sezona, a sada su njihovi gosti više u lokalima, pa su se stekli uslovi da se nastavi s radovima- naveo je Vesić.
Druge dve faze su od Jevremove do Zetske i od Zetske do Bulevara despota Stefana i radiće se odmah posle Nove godine, čim vremenski uslovi to dozvole. Radovi se odvijaju i u samoj Zetskoj ulici, tako da će s proleća taj deo grada biti u potpunosti prilagođen potrebama posetilaca i turista, istakao je Vesić. On je precizirao da turska kaldrma ostaje, ali da će se dopunjavati i sanirati gde je potrebno, jer je ona zaštitni znak Skadarlije.
-Veoma smo ponosni na to jer je za nas turizam važna privredna grada i najbrže rastuća u glavnom gradu. Beograd živi od turizma, a brojka je svake godine rastuća, te mora da se vodi računa o mestima koje posećuju turisti. Obnavlja se sve više spomenika kulture, do kraja godine rekonstruisaće se 180 fasada, radi se i pešačka zona u centru Beograda, grade se hoteli i otvaraju šoping molovi- naglasio je Vesić.
Gradski menadžer se naročito osvrnuo na ovogodišnje obeležavanje oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu, najavljujući da će se na taj dan otvoriti obnovljeni Muzej savremene umetnosti, koji deceniju nije radio. On je podsetio da se od 2014. godine 20. oktobar dostojno obeležava, što nažalost jedan period nije.
- Ponosno obeležavamo oslobođenje Beograda u Drugom svetskom ratu i odajemo počast svima koji su dali živote za slobodu glavnog grada. Boraca je, nažalost, sve manje, ali tu su njihovi potomci i svi mi koji se sećamo veličine ovog datuma, pa ćemo i ove godine organizovati svečani defile od Terazija do Kalemendana i tako ponoviti "Marš pobednika" iz 1944. godine- rekao je Vesić.Predviđen je i veliki koncert Vojnog orkestra i Svečana akademija u Narodnom pozorištu u 18 sati , a Vojska Srbije će demonstrirati novu tehniku i naoružanje na manifestaciji "Sloboda 2017. godine".
Na taj način ćemo svi pokazati koliko poštujemo 20. oktobar, ocenio je gradski menadžer. Muzej grada Beograda i budući naučno-istraživački centar "Nikola Tesla" samo su još dva primera da grad vodi računa sopstvenoj kulturi, tradiciji, istoriji i nauci, te da Beograđani zaslužuju da sve to vide na jedinstvenim mestima, zaključio je gradski menadžer.