AKTUELNO

Ne smemo da zaobiđemo sadržaje ličnog nesvesnog.

Tokom života, četvrtina ljudi promeni negativne obrasce ponašanja zahvaljujući psihoterapiji, rečeno je večeras na konferenciji "Moj psihoterapeut'' u Domu omladine Beograda.

Na skupu koji je organizovala organizacija Asocijacija edukativnih praksi (AEP), bilo je reči o zdravoj ljubavi, emocijama, snovima i ispravnom odabiru psihoterapeuta.

Predstavnici sedam najzastupljenijih pravaca psihoterapije govorili su o specifičnostima svakog od njih i objasnili njihove razlike.

Za zdravu ljubav neophodna je tolerancija, celovita i stabilna predstava osobe koju volimo i "razumevanje svojih i tuđih osećanja'', smatra predstavnik psihodinamske integrativne psihoterapije Nebojša Jovanović.

Specijalista jungovske analitičke psihoterapije Jelena Sladojević Matić tvrdi da snovi mogu da budu korisni ukoliko naučimo da ih pratimo i analiziramo.

- U psihoterapijskom radu ne smemo da zaobiđemo sadržaje ličnog nesvesnog, a do ovih sadržaja se pre svega dolazi analizom snova koje klijenti unose u terapiju - navela je ona.

Grupna terapija nosi dobrobit za one koji imaju problem da razumeju druge, tvrdi Dušan Potkonjak, predstavnik psihodrame kao pravca i prvi koji je u Srbiji uveo lečenje šizofrenije psihoterapijom.

- Mnogo je lakše da sagledamo tuđe,probleme kada sa njima zamenimo uloge - naveo je Potkonjak.

- Oni koji imaju strah od psihoterapije i psihoterapeuta mogu da se obrate shema terapeutima jer njihov način rada zagovara da terapeut I klijent razgovaraju kao dve ravnopravne osobe - navela je doktorka Tijana Mirović.

- Pored širokog raspona tehnika, šema terapija na psihoterapiju gleda kao na susret dve osobe, a ne kao odnos klijenta I,terapeuta - rekla je Mirovićeva.

Kako je ocenjeno na skupu, svaki od ovih pravaca ima isti cilj, a to je dobrobit klijenta.

Svi ovi pravci imaju za cilj dobrobit čoveka, ali njihove razlike ih izdvajaju kao uspešnije u rešavanju specifičnih problema pojedinaca, zaključeno je na skupu.

#psihologija

#psihoterapija

'