AKTUELNO

Bombardovanje Niša 1999. je svirepi zločin koji se desio 7. maja 1999. godine tokom zločinačke akcije NATO alijanse. To je jedan od najtežih napada u toku agresije u kojem je došlo do stradanja velikog broja srpskih civila korišćenjem kasetnih bombi, koje su inače zabranjene prema međunarodnim konvencijama. Bombe NATO aviona su padale na sami centar grada, u zoni pijace i bolnice, gde nije bilo nikakvog vojnog cilja, u prečniku od kilometar. Za ovaj svirepi zločin niko nije odgovarao. Haški Tribunal nikada nije želeo da ovaj zločin procesuira, a NATO zvaničnici su žrtve proglasili kolateralnom štetom.

Bombardovanje Niša kasetnim bombama dogodilo se na današnji dan pre 20 godina, tokom NATO bombardovanja SR Jugoslavije. Ovo je jedan od najozbiljnijih napada u toku NATO bombardovanja SRJ u kojem je došlo do stradanja civila korišćenjem kasetnih bombi.

Foto: Wikipedia/Tutantomen

Tokom 7. maja 1999. u vremenu od 11.30 i 11.40 časova NATO je navodno izvršio napad sa dva kontejnera kasetnih bombi (sa oko 100—150 bombi po kontejneru) na Niški aerodrom (vojni cilj), koji se nalazi na kraju grada, ali su bombe „promašile“ cilj i pale unutar šireg centra grada.

Foto: Wikipedia/Alexmilt

Bombe su pale pored zgrade Patologije niškog medicinskog centra, na glavnu pijacu i okolne zgrade. Nastradalo je 16 ljudi, teško je povređeno osam, lakše 11, oštećeno je 120 stambenih objekata, uništeno je gotovo 50 automobila… Među poginulima je bila i 26-godišnja žena u poodmakloj trudnoći. Neki povređeni ostali su bez ruku ili nogu.

Foto: Printscreen YouTube/RechkeSRB

Trudnica krenula da kupi prve trešnje, a onda ju je geler pogodio u vrat

Pogibija trudnice Ljiljane Spasić (26) iz Niša, koja je izgubila život od kasetnih bombi 7. maja 1999. godine, jedno je od najtragičnijih stradanja tokom NATO bombardovanja Niša i Srbije. Stanovnici najvećeg grada južno od Beograda ovaj datum pamte kao jedan od najcrnjih u novijoj istoriji.Ljiljana, koja je bila u sedmom mesecu trudnoće i nosila devojčicu, krenula je toga dana do Tvrđavske pijace da kupi prve trešnje kada su naleteli avioni i izbacili kasetne bombe. Jedan geler pogodio je u vrat i presekao je arteriju tako da je iskrvarila za nekoliko minuta. Ljiljana bi danas imala 46 godina. Studirala je medicinu, postala bi lekar, pomagala bi drugima. Nerođena beba, navršila bi 20 leta…

Foto: Informer

Kasetnom municijom je pogođena i međugradska autobuska stanica i Tvrđavska pijaca, a bombe su padale i pored zgrade patologije Kliničkog centra, gde je poginulo i povređeno nekoliko ljudi, kao i u Duvaništu. Dan kasnije, 8. maja, bombom velike razorne moći pogođen je i teško oštećen Kameni most u Nišu.

Kasetne bombe na Niš bačene su i 12. maja 1999. godine na naselje Duvanište, pri čemu je povređeno 11 osoba. Na Niš je tokom bombardovanja ukupno bačeno 36 tovara kasetnih bombi.

Foto: Printscreen YouTube/RechkeSRB

Foto: Printscreen YouTube/RechkeSRB

Dan nakon prvog gađanja Niša kasetnim bombama, 8. maja, generalni sekretar NATO-a, Havijer Solana, potvrdio je odgovornost NATO-a za napad, izjavom da je „NATO potvrdio da je oštećenje pijace i klinike prouzrokovalo NATO oružje koje je promašilo cilj“. Prema izvorima iz vojske SAD, kontejner kasetne bombe CBU-87 nije se otvorio iznad cilja nego ubrzo nakon izbacivanja iz aviona, zbog čega je submunicija pala na druge ciljeve unutar grada.

Foto: Printscreen YouTube/RechkeSRB

Kako bi se očuvalo sećanje na nevino stradale, svake godine se i 24. marta polažu venci i to na dva obeležja žrtvama NATO bombardovanja na početku Šumatovačke ulice.