AKTUELNO

Verovatno jedan od najvažnijih saveta za korisnike pametnih telefona je da se nikada ne povezuju na otvorene WiFi mreže na javnom mestu, jer je to jedan od najvećih rizika i način na koji se odvija većina hakerskih napada.

Ako vam treba internet, ne povezujte svoj mobilni telefon na otvorene WiFi mreže na javnim mestima.

Čak i ako se javna WiFi mreža čini „pouzdanom“, ona je vidljiva i širom interneta, a udaljeni hakeri na ovaj način relativno lako mogu „zaraziti“ uređaje raznim vrstama kompjuterskih virusa.

Kada ovaj „zaraženi“ uređaj stigne u kancelariju ili stan, virus „malvera“ na njemu odmah počinje da traži druge uređaje na istoj mreži za zarazu.

Ovo se profesionalno naziva „vektor digitalnog prenosa“ i odgovoran je za skoro polovinu svih velikih hakerskih napada o kojima čujemo u domaćim i međunarodnim medijima.

Drugu polovinu napada obično izazivaju takozvane "phishing" poruke e-pošte.

Foto: Pixabay.com

Dobijate e-mail, koji izgleda kao pravi imejl od vašeg poslodavca ili banke, koji obično ima „Važno, važno“ u naslovu, a u samom mejlu, iz raznih razloga, traži da kliknete na određeni link i da unesete svoje korisničke podatke.

Takvi imejlovi su, naravno, lažni, a same stranice na koje vam šalju su tako verno kreirane da su tačne kopije pravih korporativnih ili bankarskih stranica, čak i do veoma sličnog domena u samoj internet adresi.

Nažalost, nakon što korisnik klikne na link ili preuzme zaraženi PDF ili Vord dokument, računar je obično već zaražen, a hakeri imaju „otvorena vrata“ za svoje dalje napade.

Podsetimo, pisali smo o tome kako možete da proverite da li je vaš telefon hakovan.

Autor: Aleksandra Aras