Srbija je zainteresovana da se problem Agrokora reši što pre i to uspešno, izjavio je danas potpredsednik Vlade i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i izrazio nadu da će proces restrukturiranja koncerna, koji se odvija u dobrom smeru, do kraja godine biti okončan.
- Agrokor je definitivno regionalni problem iako je izvorno nastao u Hrvatskoj, ali ta kriza mogla je da ugrozi manje ili više ekonomije svih zemalja u kojima posluje i zato smo sudbinski zainteresovani da se ovaj proces uspešno okonča - rekao je Ljajić novinarima na Bledu, posle regionalnog ministarskog sastanka o pitanjima vezanim za funkcionisanje hrvatskog koncerna.
Ministar je ocenio da je pređen dobar deo puta i da ima puno razloga da budemo optimističniji nego pre pet-šest meseci.
- Verujemo da će se priča oko Agrokora do kraja godine okončati - istakao je on.
Ljajić se zahvalio potpredsednici Vlade Hrvatske i ministarki ekonomije Martini Dalić na podrobnim informacijama o koracima u procesu restrukture Agrokora, dodajući da "zemlje regiona jedino zajednički problemi i muke mogu naterati na ovakav vid saradnje koji može biti dobar model za rešavanje i drugih otvorenih pitanja između naših država".
- Verujemo da smo na dobrom putu za ceo sistem Agrokora, s pristupom koji je pozitivan i koji u konačnici može da da dobar rezultat, posebno imajući u vidu kakav je scenario mogao da nastane u slučaju da ovaj proces nije ovako započet - naveo je on.
Ljajić je rekao da sve srpske kompanije iz sastava Agrokora, koje zapošljavaju 11.000 ljudi i sarađuju sa 2.000 dobavljača, posluju stabilno, izrazivši nadu da će se to nastaviti u narednom periodu, i da će one izvršavati obaveze prema državi i dobavljačima.
- Nadam se ćemo na jesen, kada se ovaj proces okonča imati ponovo sastanak u istom sastavu gde ćemo imati prvo prolazno vreme da vidimo dokle se definitivno stiglo u procesu resutrkturiranja Agrokora - rekao je Ljajić.
Upitan da prokomentariše kako gleda na interesovanje srpskih kompanija za kupovinu Agrokorovih firmi u Srbiji, ministar je rekao da posao vlade, niti države nije da se na bilo koji način meša u vlasničke odnose jedne privatne kompanije.
Govoreći o namerama novih vlasnika koncerna, on je ocenio da ne veruje da će ruske banke, niti američki fondovi odlučiti da se bave dugoročno ovim poslom.
- Oni se dugoročno ne bave ovim poslom, ali će imati interes da povećaju vrednost kompanije kako bi dobili više novca. Hoće li se javiti i neka kompanija iz Srbije? Verovatno da za one kompanije koje posluju u Srbiji - kazao je Ljajić.
Hrvatska ministarka privrede Martina Dalić je izjavila da je postizanjem načelnog sporazuma među poveriocima Agrokora otvoren put za postizanje konačne nagodbe, da očekuje intenzivan rad kako bi do 10. jula bio izglasan tekst nagodbe, i da je prerano govoriti o tome ko će biti budući vlasnici Agrokora.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović je naglasio da podržava stabilizaciju Agrokora, i da pozdravlja povratak Merkatora u BiH.
- Taj proces je uspešan i Merkator je ta svetla tačka. Za nas je važno da redovno izmiruje svoje obaveze prema dobavljačima, a možemo reći da je Konzum takođe ušao u fazu stabilizacije, ali su rokovi prema dobavljačima lošiji nego što je to u slučaju Merkatora - izjavio je Šarović.
Ministar ekonomije Slovenije Zdravko Počivalšek je rekao da je za Sloveniju najvažnije da se stvore uslovi za restrukturiranje Merkatora i da ne može spekulisati o namerama novih vlasnika, tj. banaka, osim da banke generalno nisu zainteresovane da budu vlasnici.
Generalna direktorka Direktorata za unutrašnje tržište i konkurenciju u crnogorskom Ministarstvu ekonomije, Biljana Jakić, kazala je da podržava sve aktivnosti koje će dovesti do restrukturiranja i stabilizacije Agrokora.
- U Crnoj Gori posluju Merkator i Ledo, kompanije su stabilne, a u skladu sa dogovorom poštuju obaveze prema dobavljačima i državi i plaćaju obaveze - izjavila je Jakić.