Život Britani Vilijams zamalo se završio 2014. godine. Sa samo 24 godine, doživela je kliničku smrt i srušila se usred restorana. U pomoć su joj pritekla dvojica nepoznatih ljudi koji su je osam minuta oživljavali. Dva dana kasnije probudila se iz kome u bolnici.
Nedavno je podelila svoju priču u američkoj emisji TODAY, kako bi podigla svest o zdravlju srca i važnosti treninga prve pomoći.
Srčani zastoj ili klinička smrt znači prestanak mehaničke i elektrofiziološke funkcije srca.
Prema nekim podacima, u proseku 4 osobe svakog dana dožive kliničku smrt – i previše ih umre od toga. Međutim, tehnika kardiopulmonalne reanimacije bi mogla spasiti mnoge živote.
Srčani zastoj i srčani udar nisu isto
Srčani zastoj nije isto što i srčani udar, ali ga može izazvati. Kod srčanog udara dolazi do poremećaja snabdevanja srčanog mišića krvlju, pa deo tkiva ili ceo srčani mišić odumire.
I srčani udar i srčani zastoj mogu se desiti bez upozorenja ili prethodnih simptoma. Vilijams je ignorisala veoma važan znak upozorenja nekoliko dana pre posete restoranu.
Niko je nije shavtao ozbiljno jer je mlada
Bila je na poslu kada joj se na levoj strani tela iznenada pojavio osećaj utrnulosti i peckanja. Kako se njeno stanje postepeno pogoršavalo, na internetu je proverila šta bi ovi simptomi mogli da znače i dobila veoma alarmantne rezultate: moždani udar, srčani udar, srčani zastoj.
Zabrinuta se obratila svojoj šefici, koja je odbacila njeno strahovanje. “Imaš 24 godine. Svaki dan trčiš osam kilometara. Hraniš se izuzetno zdravo, ovo ti se neće desiti”, rekla joj je.
Vilijams joj je poverovala i potpuno ignorisala znakove upozorenja. Tri dana kasnije ležala je na podu restorana.
Ona se ne seća mnogo od trenutka kada je imala srčani udar.
Svakome se može dogoditi, čak i mladima, i svaka sekunda je važna!
Srčani problemi ili srčana oboljenja mogu pogoditi svakoga, mlade, stare, gojazne, mršave, zdrave trkače… Zato, kada osetite da nešto nije u redu, preduzmite mere. Iako drugi možda misle da ne treba da brinete.
Britani Vilijams je kasnije dijagnostikovan sindrom produženog QT intervala. To je poremećaj srčanog ritma. Sindrom produženog QT intervala je genetska bolest koja se može ispoljiti i sa povećanim rizikom od privremenog gubitka svesti i sa karakterističnom aritmijom.
Danas se dobro oseća i ohrabruje sve da uče o zdravlju srca i nauče tehniku kardiopulmonalne reanimacije kako bi se, po njenim rečima, više priča moglo završiti kao njena, prenosi aktivni.si.
Autor: Snežana Milovanov