Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski kratko se obratio naciji nakon Putinove objave da je Rusija priznala suverenitet Donjecke narodne republike i Luganske narodne republike. Rusija je takođe rasporedila svoje trupe na okupiranim teritorijama Donbasa za "mirotvorne" operacije.
Zelenski je rekao da je Ukrajina zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i dodao da misija OEBS-a u Ukrajini mora da nastavi sa radom kako bi sprečila provokacije i dalju eskalaciju. Mediji javljaju da je njegov govor trajao manje od 5 minuta.
Normandijskog formata - Nemačke, Francuske, Ukrajine i Rusije: "Sada je veoma važno da vidimo ko je naš pravi prijatelj i partner i ko će nastaviti da 'plaši' Rusku Federaciju rečima", rekao je Zelenski.
On je dodao da su granice zemlje dobro zaštićene i da Ukrajina zadržava pravo da se brani od dalje ruske agresije.
"Mi smo na našoj zemlji. Ne plašimo se ničega i nikoga. Nikome ništa ne dugujemo. I ničega se nećemo odreći", rekao je predsednik Ukrajine.
Ranije, 21. februara, Zelenski je sazvao sastanak Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu nakon što je Kremlj priznao teritorije istočnog Donbasa koje je okupirala Rusija kao nezavisne države.
#BREAKING Ukrainian President Zelensky says "we are not afraid" after Russia recognises rebels, adds he expects "clear support" from West pic.twitter.com/5xB4Fs3HKd
— AFP News Agency (@AFP) 22. фебруар 2022.
Ubrzo nakon toga, ruski predsednik Vladimir Putin naredio je raspoređivanje ruskih trupa u Donbas za izvođenje "mirovnih" operacija i dodao da Rusija planira da potpiše sporazum o saradnji sa ruskim zastupnicima u Donbasu.
Nakon ruske najave, Bela kuća je objavila saopštenje u kojem se navodi da će uvesti zabranu ulaganja i trgovine sa teritorijama koje je okupirala Rusija, uz preciziranje da je u toku još jedan veliki paket "oštrih" sankcija.
Pre svog obraćanja, Zelenski je imao hitne razgovore sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, nemačkim kancelarom Olafom Šolcom, predsednikom SAD Džoom Bajdenom, predsednikom Evropskog saveta Čarlsom Mišelom i premijerom Velike Britanije Borisom Džonsonom, koji su rekli da su pravni postupci Rusije "drastično kršenje" međunarodnog prava i teritorijalnog integriteta Ukrajine".