Premijerka Ana Brnabić izjavila je danas da ne isključuje mogućnost sabotaže u Termoelektrani „Nikola Tesla“ u Obrenovcu, jer je svih šest blokova ispalo iz pogona u jednom trenutku.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sazvao je za danas hitan sastanak sa članovima Vlade Srbije i šefovima energetskog sektora, a jedina tema biće štrašna energetska kriza u Evropi, koja bi mogla da dovede do nesagledivih posledica.
Komentarišući energetsku stabilnost Srbije, premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je teško, da je borba iz minuta u minut, da se blokovi dižu, ali da nam je hidrologija slaba.
- Sinoć smo na tim stvarima radili do kasno, a u 10:15 imamo sastanak sa predsednikom. Bezbedni smo kada je reč o gasu, ali opet deo gasa kupujemo preko berze što je skupo. Velika je borba, dajemo sve do sebe da dođemo do uglja boljeg kvaliteta i da nastavimo sa isporukom električne energije - kaže premijerka za Pink.
Bezbednosne službe, kako kaže, rade na tome da li je došlo do određenih sabotaža.
- Nestrpljivo čekamo izveštaje i ne isključujem mogućnost da je do sabotaže došlo. Nekompetentnost ili nestručnost sigurno su uticale, ali da li je bilo još nešto... Čini mi se da je prevelika slučajnost da u istom trenutku ispadne svih šest blokova - kaže premijerka.
Dodaje da su smenjena četiri direktora EPS-a, a da, iako je neko nestručan, moraju postojati kontrolni mehanizmi.
- Da je sve to pobacilo i da je takva situacija bila na svih šest blokova, sve je to za neverovati. Posebno u trenutku ovakve energetske krize - kaže premijerka za "Novo jutro".
Kada je reč o vesti da je umesto uglja korišćena jalovina, premijerka kaže da su kontrolni mehanizmi to verovatno morali da pokažu, a ako je ovo tačno - onda je reč o nedostatku kontrole nedeljama pre havarije.
Kaže da je bez struje bilo više hiljada ljudi, a da je sada snabdevanje stabilizovano.
- Moramo da vidimo šta se desilo u lancu odgovornosti. Neće biti zaštićenih ni ovaj put - najavila je premijerka.
Ističe da nije sve katastrofalno, budući da se Srbija promenila, budući da tokom prethodnih vlasti, o restrikcijama koje su bile česte, nije smelo ni da se pita, a kamoli govori o nečijoj odgovornosti.
- Mi smo počeli izgradnju Kostolca, ali izgradnja nažalost kasni, imamo novi magistralni gasovod koji smo kompletan izgradili, Vučić je, dok je bio premijer, napravio pravni okvir za obnovljive izvore energije, gradili smo filtere za odsumporavanje, završavamo određene blokove u TE Nikola Tesla... Ulažemo u naš energetski sistem, a onda nam situaciju spočitavaju oni za čije vreme smo imali restrikcije - kaže premijerka.
Licemerna je i šizofrena politika medija koji podržavaju one koji napadaju aktuelnu vlast, kaže premijerka. Pokazala je tekstove pojedinih "analitičara" koji su objavljeni u ovakvim medijima, a u kojima se obnovljivi izvori energije čas napadaju. čas podržavaju.
- Mi moramo da radimo ono što znamo: da sednemo, vidimo šta se desilo i da preduzmemo šta treba. Zapamtiću ono što je rekao predsednik, da nećemo ništa da krijemo od građana Srbije. Reći ćemo im šta se desilo, šta je problem i kakav nam je plan - kaže predsednica vlade.
"Evroparlamentarci ćute na Praljkov plakat i pretnje da me treba silovati u programu uživo. Gluvi su na oba uha"
Kada je reč o protestima "ekologa", premijerka kaže da su evroparlamentarci osudili preteranu upotrebu sile od strane policije, iako policije nije ni bilo, kao i mural Ratku Mladiću. S druge strane, ćuti se o plakatu sa likom Slobodana Praljka na Trgu bana Jelačića.
- Evroparlamentarci ćute i kada koalicioni partner Marinike Tepić kaže da me treba silovati u programu uživo. To nisu osudili ni oni, ni Tepićeva, ni Đilas. To nije posebno zanimljivo evroparlamentarcima - kaže Brnabić.
Gluvi su, dodaje, na pretnje Vučiću da će proći kao Čaušesku i da će vlast biti ugušena u krvi. Najavljuju praktično logore, a EP ne misli da je to baš važno za političku klimu u Srbiji.
- Taj poštovani gospodina (reditelj Goran Marković) uzeo je toliko novca od države, da bi mogao u logor sa kolaboracionistima. Dobio je novac od javnog servisa, Filmskog centra, od Telekoma Srbije i sve direktno iz budžeta - rekla je premijerka za "Novo jutro".
Kada je reč o digitalizaciji, premijerka kaže da, kada je pominjala eUpravu, niko nije znao o čemu je reč, a sada kada se rodi beba, prijavljuje se za 10 minuta. Pre nego što beba stigne kući, dobije izvod iz matične knjige, zdravstvenu knjižicu, potvrda o tome da će biti uplaćen roditeljski dodatak...
- Više vam ne treba izvod iz matične knjige jer su službe umrežene! Zahvaljujući eUpravi spasili smo od štampe preko 2,800.000 papira - kaže premijerka.
Kada je reč o eKonsultacijama, premijerka kaže da ih kritikuju oni koji su bili deo Demokratske stranke za netransparentnost u donošenju konsultacija i slično.
- Od jula 2008. do jula 2012. godine (mandat vlade Mirka Cvetkovića), 15 posto usvojenih zakona bilo je na javnoj raspravi. Po hitnoj proceduri usvojeno je 60 odsto zakona, a mi smo usvojili 4 odsto! Onda takvi ljudi nešto nama pričaju. Na javnoj raspravi imali smo 52 odsto zakona i to je meni katastrofa! Ovaj podatak me je porazio kada sam ga izvukla, ali smo se promenili - kaže Brnabić.
eKonsultacije podrazumevaju da građani u svakom trenutku mogu da vide na čemu radi vlada i da u radu učestvuju. Vidljiv je, kaže premijerka, napredak u transparentnosti.