Iranski militanti otkrili su crvenu zastavu, koja simbolizuje potrebu za 'krvavom osvetom' posle ubistva generala Kasima Sulejmanija.
Iranski militanti otkrili su crvenu zastavu, koja simbolizuje potrebu za 'krvavom osvetom' posle ubistva generala Kasima Sulejmanija, usred strahova od Trećeg svetskog rata.
Ovo se smatra upozorenjem da je zemlja spremna da ispuni svoje obećanje da će uzvratiti Americi i predsedniku SAD Donaldu Trampu. U jezivom potezu, preko ratne zastave su napisane reči: „Oni koji žele da se osvete Huseinovoj krvi“.
Crvene zastave u šiitskoj islamskoj tradiciji simbolizuju krv koja je nepravedno prosuta i takođe služi kao upozorenje da se osveti ko je ubijen. Zastava se viori iznad džamije Džamkaran koja leži na periferiji svetog grada Kom, oko 160 kilometara južno od iranske prestonice Teherana.
Postavljena je na vrh jarbola dok se ćerka generala Solemanija izjasnila sa iranskim predsednikom da uzvrati udarce nakon što je njen otac ubijen u šokantnom potezu. Tokom posete Hasan Rohani porodičnoj kući u Teheranu, veruje se da je rekla: "Ko će se osvetiti za krv moga oca?"
Vesti iračkog Kurdistana, Rudav, izvestile su da je predsednik odgovorio: "Osvetićemo se, svi ćemo se osvetiti njegovoj krvi. Ne brinite se." Vest je usledila nakon što je iranski vođa tvrdio da je pronašao nekoliko američkih ciljeva koji bi mogli da budu napadnuti, uključujući "razarače i ratne brodove" blizu Persijskog zaliva.
General Golamli Abuhamzeh, upozorio je na potencijalni napad na "vitalne američke ciljeve" koji se nalaze u Ormuskom moreuzu, u znak odmazde za smrt Sulejmanija. Veruje se da je Abuhamzeh rekao: "Iran je odavno identifikovao vitalne američke ciljeve u regionu ...Oko 35 ciljeva u regionu, kao i Tel Aviv, su nam nadomak."
Sulejmanija, koji je bio na čelu Kuds snaga, jedinice u Iranskom revolucionarnom gardijskom korpusu, koja se specijalizovala za nekonvencionalno ratovanje i vojne obaveštajne operacije, u petak ujutro su ubile bespilotne letelice u neposrednoj blizini međunarodnog aerodroma iračke prestonice Bagdada.
Teheran je od tada najavio "oštru osvetu" Americi, podižući strah od rata, međutim, predsednik Tramp tvrdio je da je naredio napad kako bi se sprečilo krvoproliće. Ožalošćeni u Bagdadu bili su obučeni u crno i nosili su iračke zastave i zastave militanata podržanih od Irana, odanih Suleimaniju. Takođe su oplakivali smrt Abu Mahdija al-Muhandisa, višeg iračkog komandanta, koji je takođe ubijen u udaru.
Pogrebna povorka počela je u svetištu Imama Kadima, smeštenom u Bagdadu, koje je jedno od najpoštpvanijih mesta šiitskog islama. Ožalošćeni su marširali ulicama pored vojnih vozila tokom povorke
Iran je napad proglasio napadom upozorenja, jer je u drugom raketnom napadu u blizini Bagdada navodno poginulo još šest proiranskih militanata.