AKTUELNO

Kamala Haris, aktuelna potpredsednica i kandidatkinja na predsedničkim izborima, posetila je ključnu kolebljivu državu Mičigen samo dva dana pre izbora. Haris je u nedelju održala četiri mitinga širom Mičigena, gde je htela da završi svoju kampanju pozitivnim tonom, fokusirajući se na jedinstvo i budućnost bez podela.

Poslednji miting održala je u Jamison Field House na Državnom univerzitetu Mičigen u Ist Lansingu. Tokom obraćanja okupljenima, Haris je naglasila važnost preokreta u politici i pozitivan pristup. Istakla je kako se Amerika suočava s prilikom da napusti deceniju politike zasnovane na strahu i podelama, javlja Foks Njuz.

„Imamo priliku na ovim izborima da konačno okrenemo novu stranicu posle decenije politike vođene strahom i podelama,“ rekla je Haris, suptilno aludirajući na svog protivnika. „Završili smo s tim. Umorni smo od toga. Amerika je spremna za novi početak, spremna za novi put napred, gde ćemo našeg sugrađanina gledati ne kao neprijatelja, već kao komšiju.“

Foto: Tanjug AP/Susan Walsh

Zanimljivo je da je tokom ovih nastupa po prvi put u svojoj kampanji izbegla da imenuje svog protivnika – bivšeg predsednika Donalda Trampa. Umesto toga, Haris je birala da se fokusira na poruku o zajedništvu, suprotstavljajući svoj optimističan ton sa, kako ona opisuje, "mračnijom" porukom svog republikanskog rivala, navodi Foks Njuz.

Dok Haris pokušava da privede kampanju kraju optimističnom porukom, njeni saradnici su u poslednjim nedeljama nastavili sa kritikama na račun Trampa i njegovih pristalica.

U utorak, predsednik Bajden govorio je na virtuelnom događaju za kampanju Haris u saradnji sa organizacijom Voto Latino, gde je kritikovao Trampov skup u Medison Skver Gardenu, na kojem je komičar Toni Hinčklif izrekao uvredu o Portoriku, nazivajući ga „plutajućim ostrvom smeća.“

Foto: Tanjug AP/Paul Sancya

Bajden je kasnije dao svoju izjavu o Trampovim pristalicama, koja je dospela na naslovne strane.

„Jedino smeće koje ja vidim kako pluta tamo su njegove pristalice,“ rekao je Bajden. „Njegova demonizacija Latinoamerikanaca je nesavestna i protivna američkim vrednostima.“

Takođe, u četvrtak je milijarder Mark Kjuban gostovao u emisiji „The View“ na ABC-u, gde je dao komentare koje su neki ocenili kao uvredljive prema ženama, javlja Foks Njuz.

„Donald Tramp, nikada ga ne vidite u društvu snažnih, inteligentnih žena. Nikada,“ rekao je Kjuban. „To je tako jednostavno. Takve žene ga zastrašuju. Ne voli da bude izazvan od strane takvih žena.“

U međuvremenu, Tramp je održao svoje mitinge u Pensilvaniji, još jednoj ključnoj kolebljivoj državi koja bi mogla presuditi izbore. Tramp je 2016. godine uspeo da preokrene Mičigen, Pensilvaniju i Viskonsin u svoju korist, dok su sve tri države prešle na stranu Bajdena 2020. godine.

Ostaje da se vidi kako će Harisov optimističan završetak kampanje i podrška njenih saradnika uticati na ishod u ovim ključnim državama.

Foto: Tanjug AP/Susan Walsh

Podsetimo, sutra se održavaju predsednički izbori u SAD-u.

Građani će birati između kandidata Kamale Haris i Donalda Trampa u jednoj od najneizvesnijih trka u poslednjim decenijama.

Izlaznost i glasovi u ključnim kolebljivim državama biće odlučujući faktori koji će odrediti ko će postati sledeći predsednik SAD-a.

Prema analizama, ovo je 5 ključnih faktora koji bi mogli da odluče izbore u SAD 2024. godine.

Autor: Jovana Nerić