Više od polovine Amerikanaca ne odobrava kako predsednik SAD Donald Tramp upravlja odnosima s Rusijom, ali na njegova popularnost nije uticao samit u Helsinkiju na kojem je on odbio da optuži Rusiju za mešanje u američke izbore 2016.
To pokazuju rezultati najnovije ankete koju je sproveo Rojters sa institutom Ipsos nakon samita i zajedničke konferencije za novinare Trampa i Putina, prema kojima 42 odsto registrovanih glasača odobrava Trampove poteze na funkciji predsednika.
Poređenja radi, do sada je perosečno dnevno 40 do 44 odsto Amerikanaca imalo pohvalno mišljenje o Trampu kao predsedniku.
Najnovijom anketom je ustanovljeno i da 55 odsto američkih ispitanika među registrovanim glasačima ne odobrava način na koji Tramp rukovodi odnosima sa Rusijom, dok 37 odsto ispitanika odobrava.
Među republikancima 71 odsto kaže da nema ništa protiv Trampove politike prema Rusiji, dok kod demokrata 14 odsto ima takvo mišljenje.
Tramp i dalje uživa široku podršku među republikanskim glasačima, uprkos kritikama koje mu dolaze od partijskih lidera zbog njegovih izjava i postupaka dok je zajedno s ruskim predsednikom Putinom odgovarao na pitanja novinara posle samita u Helsinkiju u ponedeljak, pokazuju rezultati najnovijeg istraživanja.
Tramp je, međutim, iznenadio čak i svoje pristalice kada je na toj konferenciji za novinare pozdravio Putinovo "snažno i moćno" poricanje mešanja u američke izbore.
Većina registrovanih glasača, 59 odsto, slaže se sa zaključcima američkih obaveštajnih agencija da je Rusija pokušala da utiče na izbore u SAD, čemu veruje samo 32 odsto republikanaca, dok tome veruje čak 84 odsto demokrata.
Anketa Rojtersa i Ipsosa otkriva i jasnu podelu između republikanskih i demokratskih glasača kad je reč o pitanju da li bi Rusiju trebalo smatrati neprijateljem SAD.
Ukupno, 38 odsto registrovanih glasača smatra da je Rusija neprijatelj SAD, dok otprilike isti procenat ispitanika smatra Rusiju "konkurentom", a osam odsto - "prijateljem".
Kao neposrednu pretnju Rusiju vidi 27 odsto registrovanih glasača u SAD.