Ukrajina planira prve napade dugog dometa u narednim danima, koristeći rakete ATACMS sa dometom do 300 kilometara.
Potez Bajdena povećao očekivanja da će i Velika Britanija i Francuska slediti primer i odobriti Ukrajini korišćenje svojih projektila dugog dometa
Predsednik SAD Džo Bajden je po prvi put odobrio Ukrajini da koristi rakete dugog dometa koje isporučuju SAD za udar duboko u Rusiju, prema tri izvora upoznata sa ovim pitanjem.
Odluka predstavlja veliki zaokret u politici SAD i dolazi u trenutku kada Bajden uskoro napušta funkciju, a novoizabrani predsednik Donald Tramp obećao je da će ograničiti američku podršku Ukrajini i okončati rat što je pre moguće.
Oružje će verovatno biti upotrebljeno kao odgovor na odluku Severne Koreje da pošalje hiljade vojnika u Rusiju kao podršku invaziji ruskog predsednika Vladimira Putina na Ukrajinu, navodi jedan od izvora.
Ukrajina planira da izvede prve napade dugog dometa u narednim danima, rekli su izvori, ne otkrivajući detalje zbog operativnih bezbednosnih zabrinutosti.
Prvi duboki udari će verovatno biti izvedeni pomoću raketa ATACMS, koje imaju domet do 300 kilometara.
Bajden, koji je dozvolio snagama Volodimira Zelenskog da koriste rakete koje su isporučile SAD za udare duboko u Rusiju, povećao je očekivanja da će Velika Britanija slediti njihov primer sa svojim projektilima Storm Shadov.
Keir Starmer je ranije rekao da bi bio za davanje zelenog svetla za upotrebu projektila Storm Shadov.
Njegov francuski kolega Emanuel Makron ponovio je ovo mišljenje, što bi moglo značiti da bi Francuska uskoro mogla da dozvoli Ukrajini da ispali svoje rakete dugog dometa u Rusiju.
Zelenski je dugo tražio dozvolu da koristi rakete dugog dometa da pogodi ruske linije snabdevanja, vazdušne baze i komandne centre kako bi dobio prednost nad Putinovim snagama.
Dok su neki američki zvaničnici izrazili skepticizam da će dozvoljavanje dalekosežnih udara promeniti ukupnu putanju rata, ova odluka bi mogla da pomogne Ukrajini u trenutku kada ruske snage ostvaruju dobitke i da Kijev eventualno stavi u bolju pregovaračku poziciju kada i ako dođe do pregovora o prekidu vatre.
Nije jasno da li će Tramp poništiti Bajdenovu odluku kada preuzme dužnost. Tramp je dugo kritikovao razmere američke finansijske i vojne pomoći Ukrajini i obećao da će brzo okončati rat, ne objašnjavajući kako.
Ipak, neki republikanci u Kongresu pozvali su Bajdena da ublaži pravila o tome kako Ukrajina može da koristi oružje koje je obezbedilo SAD.
Rusija je upozorila da će potez za ublažavanje ograničenja na ukrajinsku upotrebu američkog oružja videti kao veliku eskalaciju.
Autor: Aleksandra Aras