Sve je spremno za ono što bi mogao da bude ključni trenutak u kampanji koja vodi do predsedničkih izbora u SAD 5. novembra - debata između demokratske potpredsednice Kamale Haris i bivšeg republikanskog predsednika Donalda Trampa održaće se u devet sati večeras po američkom vremenu.
Glas Amerike navodi da se dvoje kandidata nikada nisu sreli, pa čak ni razgovarali telefonom, ali će u utorak stajati na maloj udaljenosti jedno od drugog, iza govornica, u Nacionalnom ustavnom centru u Filadelfiji. Oni bi trebalo da međusobno razmenjuju "strelice" 90 minuta dok budu odgovarali na pitanja koja budu postaviljli dvoje voditelja ABC njuza, Dejvid Mjur i Linzi Dejvis.
Desetine miliona Amerikanaca će verovatno gledati susret dvoje predsedničkih kandidata u jedinoj debati u kampanji. Događaj se održava osam nedelja pre zvaničnog dana izbora, ali samo nekoliko dana pre početka prevremenog glasanja u nekim od 50 država u zemlji.
Ispitivanja javnog mnjenja na nacionalnom nivou pokazuju da je takmičenje tesno, zbog čega je još važnije da oboje kandidata kandidata iznesu svoje najbolje argumente u debati za mali broj još uvek neodlučnih birača. U igri je povratak Trampa u Belu kuću nakon što je 2020. izgubio reizbor od predsednika Džoa Bajdena, ili napredovanje Haris, zamenice Bajdena.
Kada je Bajden odustao od kandidature za reizbor u julu nakon što je podbacio u debati protiv Trampa krajem juna i podržao Haris kao svoju naslednicu, demokrate su se brzo udružile oko njene kandidature. Dok je Bajden zaostajao za Trampom u trenutku kada je završio svoju kampanju, Haris je u brojnim anketama na nacionalnom nivou bila ispred Trampa za dva ili tri odsto.
Anketa Njujork tajmsa i Sijena koledža objavljena u nedelju pokazala je da Tramp vodi sa 48-47 odsto na nacionalnom nivou, iako su novine pokazale da Haris u proseku vodi u više anketa u tri ključne države - Viskonsinu, Mičigenu i Pensilvaniji, s izjednačenom podrškom kandidatima u četiri druge ključne države - Arizoni, Džordžiji, Nevadi i Severnoj Karolini.
Očekuje se da će sedam veoma neodlučnih država igrati ogromnu ulogu u određivanju ishoda izbora, jer SAD ne biraju svog predsednika i potpredsednika direktnim zbrajanjem glasova na nacionalnom nivou.
Umesto toga, izbori su 50 odvojenih takmičenja od države do države, pri čemu se u svim državama osim u dve svi glasovi države u Elektorskom koledžu daju ili Kamali Haris i njenom kandidatu za potpredsednika, guverneru Minesote Timu Volcu, ili Trampu i njegovom kolegi u trci, senatoru iz Ohaja Džej Diju Vansu. Broj glasova u Elektorskom koledžu se zasniva na broju stanovnika države, tako da najmnogoljudnije države imaju najveći uticaj.
Nova anketa Tajmsa i Sijene pokazala je da su ulozi u debati, kada je u pitanju predstavljanje američkoj javnosti, posebno veliki za Haris, pri čemu je 28 odsto ispitanih reklo da treba da znaju više o njoj, dok je samo devet odsto reklo isto o Trampu.
Stručnjak za debate na Univerzitetu u Mičigenu, Aaron Kal, rekao je za Glas Amerike: "Utorak uveče je jedna od najiščekivanijih predsedničkih debata svih vremena. Tramp je iskusan predsednički debatant, ali ima istoriju davanja kontroverznih primedbi na sceni, što bi moglo da odvrati pažnju od važnijeg fokusa na suštinska pitanja politike".
"Haris je upravo ušla u trku u julu i još uvek je definišu birači i Trampova kampanja. Ona mora da pokaže da može da vodi dalje slučaj protiv Trampovog prvog mandata i nedavnih postupaka", rekao je on. "Tramp je posebno efikasan u kontraudarima i mogao bi da upotrebi strategiju 'spaljene zemlje' u debati ako se bude osetio nepravedno oklevetanim na sceni".
Kal je dodao: "Oboje kandidata treba da naglase svoje ubedljive biografije i jedinstvene veštine koje ih čine posebno kvalifikovanim da vode zemlju u naredne četiri godine".
Rekao je da dvoje kandidata "moraju da navedu ove glasače da kao prijatnu osećaju ideju da će biti predsednici u naredne četiri godine i da će se redovno pojavljivati na njihovim televizijskim ekranima i u njihovim dnevnim sobama".
Haris se pripremala za debatu u hotelu u Pitsburgu u ključnoj državi Pensilvaniji. Održala je nekoliko simulacija debate sa saradnikom koji je igrao ulogu Trampa, uz televizijsko osvetljenje i uz moderatore koji su joj postavljali naglašena pitanja.
Tramp je učestvovao u političkim brifinzima sa svojim pomoćnicima, izbegavajući simulaciju debata sa likom koji bi predstavljao Haris.
Na sceni debate, pravila za Haris i Trampa biće ista kao u junu. Mikrofon svakog kandidata će biti isključen kada drugi govori. Svaki će imati dva minuta da odgovori na pitanje moderatora, a drugi minut da odgovori.
Prava na abortus, imigracija na granici SAD sa Meksikom, stopa kriminala u Sjedinjenim Državama i lični karakter su među pitanjima koja će voditelji ABC-a verovatno pokrenuti.
U međuvremenu, Tramp i Haris su sparingovali na daljinu.
Tramp je prošle nedelje rekao komentatoru Foks Njuza Šonu Henitiju da je pustio Bajdena da govori na njihovoj debati u junu, dodajući: "Pustiću je da govori. Ima onih koji kažu da je Bajden pametniji od nje. Ako je to slučaj, imamo problem".
Tramp je često vređao intelekt Kamale Haris, govoreći da ona "nema pojma šta dođavola radi".
"Vidite, ovo je žena koja je opasna", rekao je. "Ne možete da rizikujete. Nemate izbora. Morate glasati za mene, čak i ako vam se ne sviđam".
I Haris se ruga Trampu.
Na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji prošlog meseca, pošto je prihvatila predsedničku nominaciju stranke, Haris je rekla: "Na mnogo načina, Donald Tramp je neozbiljan čovek".
Haris je dodala: "Ali posledice vraćanja Donalda Trampa u Belu kuću su izuzetno ozbiljne".
Vrhovni sud SAD nedavno je presudio da su Tramp i svi budući predsednici SAD imuni od krivičnog gonjenja za prekršaje dok su na funkciji zbog radnji povezanih sa njihovim službenim dužnostima, za šta je Haris rekla da predstavlja problem ako Tramp ponovo osvoji mesto predsednika.
"Zamislite samo Donalda Trampa bez zaštitne ograde", rekala je Haris, "i kako bi iskoristio ogromna ovlašćenja predsednika Sjedinjenih Država. Ne da bi poboljšao vaš život, ne da bi ojačao našu nacionalnu bezbednost, već da bi služio jedinom klijentu kojeg je ikada imao - sebi".
Autor: Dubravka Bošković