AKTUELNO

Agencija za rak Svetske zdravstvene organizacije (SZO) u petak je ocenila da je talk prah "verovatno kancerogen" za ljude, ali nezavisni stručnjak upozorava da tu objavu ne bi trebalo na prvu pogrešno tumačiti i shvatiti kao nešto što služi kao konačan dokaz.

Odluka se temelji na "limitiranim dokazima" po kojima talk prah može uticati na razvoj raka jajnika kod žena, na "dovoljnim dokazima" po kojima se povezuje s razvojem raka među pacovima i na "snažnim mehaničkim dokazima" po kojima postoje znakovi njegove kancerogenosti u ljudskim stanicama, objavila je SZO-ova Međunarodna agencija za istraživanje raka (IARC) sa sedištem u Lionu.

Talk je prirodni mineral koji se često koristi za izradu dečjeg pudera. Većina ljudi izložena je talku u obliku dečjeg pudera ili kozmetike, stoji u saopštenju IARC-a, prenosi Hina.

No najveća je izloženost talku u trenutku kada se on vadi, prerađuje ili koristi za izradu drugih proizvoda, stoji u objavi.

Treba podsetiti da je talk prah prirodan mineral koji se sastoji od magnezijuma, silicijuma, kalcijuma i kiseonika, a karakteriše ga blag zemljani miris. Ne rastvara se u vodi, alkoholima ni uljima, što mu daje posebne karakteristike i široku primenu u kozmetici.

Agencija u objavi navodi kako postoje brojne studije koje dosledno ukazuju na povećane stope raka jajnika kod žena koje koriste ili su koristile talk prah.

Istovremeno se u objavi ne isključuje mogućnost da je talk prah u nekim studijama bio kontaminiran azbestom, a on je direktan uzročnik raka.

"Uzročno posledična uloga talk praha u takvim se slučajevima nije mogla u potpunosti utvrditi", rezultati su istraživanja agencije objavljeni u stručnom časopisu The Lancet Oncology.

Foto: Pixabay.com

Kevin Mekkonvej, statističar na britanskom Otvorenom univerzitetu, koji nije učestvovao u istraživanju, upozorio je da je u slučaju IARC-ove procene "najočiglednije tumačenje zapravo pogrešno". Ističe da je "cilj Agencije odgovoriti na pitanje postoji li kod neke materije potencijal da izazove rak pod uslovima koje IARC ne specifikuje niti navodi".

S obzirom na to da su sprovedene studije bile posmatračke, zbog čega nisu mogle dokazati uzročno posledičnu vezu, iznesene podatke ne bi trebalo shvatiti kao nešto što može poslužiti kao konačan dokaz.

Objava je usledila samo nekoliko nedelja nakon što je američki farmaceutski i kozmetički div Johnson & Johnson pristao da isplati 700 miliona dolara za konačno rešavanje optužbi po kojima je obmanuo kupce kada je posredi sigurnost firminih proizvoda na bazi talka.

Firma Johnson & Johnson u nagodbi nije priznala zloupotrebu, premda je godine 2020. povukla proizvod sa severnoameričkog tržišta.

U skladu sa tim sažetku studija objavljenom 2020., a studijama je obuhvaćeno 250.000 žena iz Sjedinjenih Država, nije ustanovljena statističku veza između korišćenja talk praha na genitalijama žena i rizika od razvoja raka jajnika.

Novo upozorenje IARC-a: Akrilonitril je hemijski spoj kancerogen za ljude

IARC je u petak klasifikovao hemijski spoj akrilonitril, koji se koristi za izradu polimera "kancerogenim za ljude", što je najviši nivo upozorenja te agencije.

Izneseno je "dovoljno dokaza" koji povezuju akrilonitril s razvojem raka pluća. Polimeri sastavljeni od akrilonitrila koriste se za izradu raznih predmeta - od vlakana u odeći do tepiha, plastike i ostalih potrošačkih proizvoda.

Autor: Marija Radić