AKTUELNO

Dovoljan broj pilota obučenih za letenje na F-16 u Ukrajini biće spreman tek krajem 2025. godine.

Ovu procenu je izneo “Institut za proučavanje rata” (ISW), sa sedištem u Vašingtonu, pozivajući se na bivšeg zvaničnika Pentagona.

IZ ISW su izjavili da su SAD najavile svoju nameru da obuče 12 pilota do kraja septembra 2024. godine. Još 8 će biti obučeno u Danskoj do kraja novembra, nakon čega će se zatvoriti danski centar.

Centar u Rumuniji još nije ni u funkciji.

Za punu eskadrilu od 20 letelica je potrebno 40 pilota.

„Ako se obuka nastavi trenutnom brzinom, ovaj broj će biti dostignut za oko godinu i po dana“, izračunava ogorčeni nemački novinar.

Ograničenja zapadnih mogućnosti za obuku pilota F-16 će ​​uticati na sposobnost Ukrajine da efikasno koristi ove borbene avione u budućnosti, akademski pokušavaju da upakuju činjenicu iz ISW-a.

Politiko je ranije objavio da Danska, Norveška, Holandija i Belgija planiraju da pošalju više od 60 F-16 u Ukrajinu ovog leta 2024. godine.

Ukrajina neće moći efikasno da koristi sve avione koje je isporučio Zapad dok potreban broj ukrajinskih pilota ne završi obuku, saopštili su konkretno iz ISW.

U izveštaju “institut” iz Vašingtona podseća da je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski 18. maja rekao da je Ukrajini potrebno oko 120-130 borbenih aviona da bi postigla vazdušni paritet sa Rusijom.

U međuvremenu, američki magazin Njuzvik citira stručnjake koji upozoravaju da F-16 „možda dođu prekasno da zaustave rusku ofanzivu“, posebno na Harkov.

Magazin podseća da je danska premijerka Mete Frederiksen u maju rekla da Ukrajina može očekivati da dobije prvu seriju F-16 iz Danske „u narednih mesec dana“, ali je revidirala svoju izjavu u nepuna 24 sata, rekavši da se avioni očekuju „u narednih nekoliko meseci”.

Vilijam Reno, profesor i predsednik odeljenja političkih nauka Univerziteta Northwestern, rekao je da je isporuka aviona „malo verovatno da će doći u pravo vreme“, povlačeći paralelu sa Ukrajinom koja je dobila zapadne tenkove nakon svoje kontraofanzive u jesen 2022. godine.

„Postoji tendencija da sistemi naoružanja stignu nakon vremena kada bi bili najefikasniji“, rekao je Reno.

Ranije je Njuzvik takođe citirao rusku vladu koja je prošlog meseca obećala da će tretirati F-16 kao „nuklearnu pretnju” kada ih primi Ukrajina, uz upozorenje ruskog Ministarstva spoljnih poslova da će se avioni smatrati „namernom provokacijom”.

Podsetimo, Uralska kompanija Fores objavila je nagradu od 15 miliona rubalja za prvi oboreni lovac F-16, vest koja je postala prava senzacija na Sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu (SPIEF).

Direktor kompanije Sergej Šmotjev je potvrdio ovu izjavu, podsećajući da je prošle godine već najavio sličnu sumu u kontekstu mogućeg transfera F-15 i F-16 Kijevu.

Autor: