Zamenik šefa elitne iranske Revolucionarne garde general Hosein Salami upozorio je da će, ukoliko Evropa bude pretila Teheranu, garda povećati domet raketa iznad 2.000 kilometara, izvestila je novinska agencija "Fars".
-Ako smo održavali domet naših raketa do 2.000 kilometara, to nije zbog nedostatka u tehnologiji. Pratimo stratešku doktrinu - rekao je Hosein Salami, prenosi Rojters.
Šef iranske Revolucionarne garde general-major Muhamed Ali Džafari rekao je prošlog meseca da bi iranske rakete koje imaju domet do 2.000 kilometara mogle da pokriju "veći deo američkog interesa i snaga" u regionu, te da Iran nema potrebu da njihov domet poveća.
Dodao je da je domet raketa ustanovio iranski vrhovni vođa Ajatolah Ali Hamnei koji je i šef oružanih snaga.
Kako je prošle nedelje Rojters preneo navode državnih medija, visoki savetnik iranskog vrhovnog vođe Ali Akbar Velajati izjavio je da Francuska ne bi trebalo da se meša u raketni program Irana, nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron rekao da bi Teheran trebalo da bude manje agresivan u regionu i da razjasni strategiju u vezi sa balističkim raketnim programom te zemlje.
- Makronu i Francuskoj nije od koristi da se mešaju u raketno pitanje i strateška pitanja Islamske Republike koja su za nas veoma osetljiva - rekao je Velajati i upitao kakve veze to pitanje ima sa Makronom i "ko je uopšte on da bi se mešao".
- Ako želi da se odnosi između Irana i Francuske razvijaju, onda ne bi trebalo da pokušava da se meša u ta pitanja - istakao je Velajati.
Američki predsednik Donald Tramp rekao je da bi iranske raketne aktivnosti trebalo smanjiti.
S druge strane, iranski zvaničnici su više puta izjavili da raketni program te zemlje ima odbrambene svrhe i da ne može biti predmet pregovora.
Inače, taj program nije deo nuklearnog sporazuma koji je Iran 2015. godine postigao sa zapadnim silama, a u skladu sa kojim je Iran pristao da ograniči svoj nuklearni program u zamenu za ukidanje nekih sankcija.
Francuska je saopštila da želi "beskompromisni" dijalog sa Iranom o njegovom balističkom raketnom programu i moguće pregovore o tom pitanju, koje je odvojeno od nuklearnog sporazuma Teherana sa svetskim silama postignutim 2015. godine, podseća britanska agencija.