Ministarstvo spoljnih poslova Sirije saopštilo je da će tuske trupe na zemlji koje bi trebalo da nadgledaju sporazum o sigurnim zonama na severozapadu Sirije smatrati "nezakonitim".
Te obaveze su usledile dan nakon što su se saveznici režima u Siriji, Rusija i Iran, saglasili sa Turskom koja podržava opoziciju u toj zemlji, da zajedničkim snagama nadgledaju zonu deeskalacije u sirijskoj provinciji Idlib, prenosi AFP.
Sirijski ambasador pri Ujedinjenim nacijama Bašar al Džafari opisao je te pregovore kao uspešne, međutim Ministarstvo spoljnih poslova u Damasku kritikovalo je Tursku.
Ovi sporazumi o zonama deeskalacije ne garantuju nikakav legitimitet prisustva Turske na teritoriji Sirije, izjavio je izvor iz Ministarstva za novinsku agenciju SANA.
Taj izvor je naglasio da je takvo prisustvo Turske nezakonito, ali i primetio da je takav dogovor "privremen", navodi agencija. Provincija Idlib je četvrta oblast o kojoj je postignut sporazum između Turske, Rusije i Irana nakon dvodnevnih pregovora u Kazahstanu koji su za cilj imali ublažavanje šestogodišnjiih sukoba u Siriji.
Turska policija privela 74 osobe zbog povezanosti sa Islamskom državom
U Siriji sada postoje tri zone deeskalacije: u oblasti Istocne Gute blizu Damaska, u centralnom delu grada Homs i u južnoj Siriji, a ruska policija je u ovim oblastima postavila kontrolne punktove i osmatračnice. Provincija Idlib koja se nalazi na granici Sirije sa Turskom, široko je smatrana kao najtežom zonom za uspostavljanje.
U kazahstanskoj prestonici Astani u petak su Turska Rusija i Iran sklopili dogovor o "prelociranju" njihovih snaga i nadgledanju Idliba i delova susedne Latakije, Hamasa i Alepa.
Turska već dugo podržava pobunjenike u šestogodišnjem sukobu u Siriji, a direktno je intervenisala u avgustu 2016. u borbi protiv islamske države kao i protiv kurdske milicije koju vidi kao "teroriste".
Kako francuska agencija podseća, sirijska vlada često se žali u UN zbog intervencije Turske navodeći da vojne aktivnosti te države na tlu Sirije narušavaju njen suverenitet. Od kako je kriza u Siriji izbila u martu 2011, ubijeno je više od 330.000 ljudi, a milioni su raseljeni.