AKTUELNO

Zvuk pucnjave odjeknuo je glavnim gradom Ukrajine Kijevom dok su ruski tenkovi prvi put snimljeni kako ulaze u grad.

Ministarstvo odbrane Ukrajine pozvalo je one koji žive u severnom predgrađu Kijeva Oblonsku - gde su tenkovi snimljeni - da naprave zapaljive bombe "kako bi neutralisali neprijatelja".

Grad su tokom druge noći napada pogodile eksplozije, najmanje jedan stambeni blok je oštećen, a mrtvih ima i među civilima.

Gradski zvaničnici su rekli građanima u severnom okrugu Obolonsk da ostanu kod kuće kako bi izbegli „aktivne vojne operacije“.

Ministarstvo odbrane je na svojoj Fejsbuk stranici u petak apelovalo na stanovnike okruga da „obaveštavaju o kretanju trupa, da prave molotovljeve koktele i neutrališu neprijatelja“.

Foto: Tanjug AP/Sergei Grits

Brojne porodice su se tokom noći sklonile u stanice metroa u Kijevu dok su trajali vazdušni napadi na grad, uključujući gusto naseljenu oblast Pozniake.

- Putine, želimo da te vidimo zaklanog kao životinju - rekao je jedan stanovnik Kijeva za Bi-Bi-Si.

- Kako je moguće da ovo sada proživljavamo? - pitala se Oksana Gulenko dok je čistila razbijeno staklo od jedne eksplozije.

- Šta da mislimo? Putina treba spaliti u paklu – rekla je ona.

Kofer u ruke i bežanje

Jurija Žihanova je probudio majčin vrisak i našao se prekriven prašinom. Pre zore drugog dana ruske invazije, njihova stambena zgrada je pogođena granatama na periferiji glavnog grada Ukrajine.

On i drugi civili su bili užasnuti jer su im životi ugroženi, a mnogi su počeli da beže. Usred dima i zavijanja sirena, Žihanov i njegova porodica su se spakovali i krenuli da beže.

- Šta radiš? Šta je ovo? - rekao je, obraćajući se Rusiji i pokazao na oštećenu zgradu iza sebe.

Foto: Tanjug AP/Sergei Grits

- Ako želite da napadnete vojno osoblje, napadnite vojno osoblje. Ovo je sve što mogu da kažem. Lokalno stanovništvo Kijeva je pokazivalo novinarima stravične posledice bombardovanja. Oštećene su mnoge zgrade koje nemaju veze sa vojnom infrastrukturom. – prenosi AP.

Jedna od najupečatljivijih slika koje su obišle ceo svet prikazuje Nataliju Sevriukovu uplakanu pored ruševina onoga što je nekada bio njen dom.

Telo mrtvog vojnika ležalo je na zemlji u blizini kijevskog podvožnjaka. Na drugim mestima, fragmenti oborenog aviona dimili su se u stambenoj zoni. Preko delova tela pronađenih među ciglama bila je prekrivena crna plastika.

Oklopni transporteri idu ulicama grada. Vojnici na praznim mostovima uspostavljaju su odbrambene položaje. Stanovnici su s nelagodom stajali na vratima stambenih zgrada i posmatrali.

"Ne želim da umrem"

Neki Ukrajinci su pretraživali po ruševinama. Drugi su tugovali.

Ispred manastira, žena je podigla ruke prema muralu svetaca i počelae da se moli. U lučkom gradu Marijupolju, mlada devojka po imenu Vlada poželela je da napad prestane.

- Ne želim da umrem. Želim da se sve ovo završi što je pre moguće - rekla je.

Neizvesnost je pojačala strah. Na ulici u okrugu Obolonsk, novinari AP-videli su vojni kamion onesposobljen, sa izduvanim gumama. Kamion nije imao očigledne oznake i nije bilo jasno da li se radi o vozilu za koje je ukrajinski generalštab tvrdio da su ga ukrale ruske snage sa ciljem da se preruše u lokalnu vojsku.

U gradu Horlivka, na teritoriji koju drže proruski pobunjenici, telo pokriveno ćebetom ležalo je na zemlji ispred kuće koja je pogođena. Čovek koji je stajao u blizini razgovarao je telefonom.

- Mame više nema – rekao je.