Kamala Haris našla se na meti kritika zbog načina na koji je razgovarala sa naučnicima kovid laboratorije u Parizu tokom posete Francuskoj.
Potpredsednica SAD posetila je naučnu laboratoriju Instituta Paster, gde Amerikanci sa Evropljanima proučavaju koronavirus i gde je njena majka, rođena u Indiji, ispitivala rak dojke.
Haris je govorila o svojoj ljubavi prema nauci i požalila se što politika nikada nije tako metodična i logična kao naučni eksperimenti.
"Vlada kampanju vodi preko Plana", rekla je Harisova sa bizarnim francuskim akcentom. "Plan sa velikim P!"
"A situacija je takva da se od nas očekuje da branimo Plan, čak i ako na početku on ne ide glatko, onda moramo da ga ponovo procenimo i krenemo iz početka", nastavila je ona.
Kamala "Cringe" Harris visits a group of French scientists and speaks to them as if they're toddlers, lamenting that people expect their elected officials to keep their promises. pic.twitter.com/93eoZEip4R
— Jake Schneider (@jacobkschneider) 10. новембар 2021.
Majk Pompeo, državni sekretar u administraciji Donalda Trampa ocenio je da je Harisova ponizila Sjedinjene Države. "Snimak potpredsednice Haris je bruka", rekao je on Foks Njuzu. "Naši protivnici gledaju to i vide slabost. Vide da ljudi nisu ozbiljni, vide ljude koji nisu odlučni - sve suprotno od onoga što smo mi radili četiri godine", dodao je on.
Harisova je stigla u višednevnu posetu Francuskoj u pokušaju da izgladi odnose koji su zahladneli posle nedavnog potpisivanja sporazuma Britanije, SAD i Australije (AUKUS) zbog kog je Pariz ostao bez unosnog dogovora o isporučivanju podmornica Australiji.
Harisova se sa porodicom preselila u Montreal kada je imala 12 godina i išla je u francusku školu u Kanadi nekoliko godina, ali su njeni pokušaji da priča sa francuskim naglaskom izazvali bes i smeh na društvenim mrežama gde su je optužili da je sa naučnicima razgovarala kao da su deca i tako osramotila svoju zemlju.
Republikanac Džejk Šnajder objavio je snimak na kome se čuje Harisova kako razgovara sa naučnicima. Snimak je izazvao lavinu prilično uvredljivih komentara na račun potpredsednice SAD, od toga da je "moždano umrla", do toga da je "osramotila SAD".
Ovaj i slični gafovi doveli su do toga da je popularnost Harisove pala na rekordno niske grane - svega 28 posto Amerikanaca podržava ono šta ona radi.