Još nije jasno ni koliko će koštati ni kako će biti plaćena izgradnja zida na granici SAD i Meksika.
Izgradnja zida, koju je predsednik Donald Tramp obećao u izbornoj kampanji, neće ići bez teškoća, pošto će pored finansiranja tog projekta, američka administracija naići i na druge probleme, kao što su geografski uslovi i pravne prepreke.
Prema proceni ministra unutrašnje bezbednosti Džona Kelija zid duž cele granice bi mogao da košta oko 21 milijardu dolara, dok je Tramp govorio o ceni od oko 12 milijardi dolara.
Mada je američki predsednik obećavao da će Meksiko platiti izgradnju zida, meksičke vlasti su više puta odbacivale takvu ideju. Ne zna se ni koliki budžet za zid će odobriti američki Kongres, čiji su poslanici negodovali zbog Trampovih planova da znatno smanji druga budžetska sredstva da bi finansirao taj projekat.
Geografski gledano, oko polovine granice, duge 3.200 kilometara, nalazi se u Teksasu duž vijugave reke Rio Grande, a deo granice je i reka Kolorado u Arizoni. Prema sporazumu s Meksikom iz 1970, blizu reka ne sme da bude izgradjeno ništa što može da ometa njen tok.
Američka administracija želi da zid ukopa oko dva metra u zemlju, ali tako nešto neće biti moguće duž delova granice u Kaliforniji, gde bi zbog peščanih dina morala da bude napravljena "plivajuća ograda", kako bi bilo omogućeno prirodno kretanje peska. Da bi ispunio obećanje, Tramp će morati da reši i neke pravne prepreke, imajući u vidu da je gotovo svo zemljište duž granice u Teksasu u privatnom vlasništvu, u većini slučajeva već generacijama.
Kupovina te zemlje neće biti laka, a Trampova administracija se izgleda priprema za pravnu bitku, uključujući angažovanje više advokata na tim slučajevima. Portparol Bele kuće Šon Spajser izjavio je prošle sedmice da će administracija "preduzeti neophodne korake" da ispuni Trampovo obećanje da će obezbediti južnu granicu.