Premijer Vlade Federacije Bosne i Hercegovine Nermin Nikšić obratio se na vanrednoj konferenciji za medije nakon hitne sednice vlade, a povodom novonostale situacije u BiH izazvane poplavama i ostalim nepogodama.
Nikšić je kazao da će u narednom periodu Veće ministara razmotriti odluku o zahtevu za pružanje međunarodne pomoći.
"Mi smatramo da onim što sada imamo možemo sanirati posledice. Međutim, sada smo dobili informaciju direktora Železnice FBiH koji su možda najpogođeniji u smislu ugrožavanja poslovanja jer oni uglavnom ostvaruju komunikaciju preko luke Ploče. To je nešto što može dovesti do ogromne štete", kazao je Nikšić.
Kazao je i kako će blokada pruge ostaviti ogromnu štetu generalno privredi, a posebno Železnicama FBiH i to dnevnu štetu u iznosu od 270.000 KM.
Posebno se, zatim, zahvalio angažovanju Cesta FBiH jer je zahvaljujući njima saniran deo kod Komadinovog vrela na potezu puta M17.
"Sinoć je bio rešen problem privremenog zatrpavanja puta na M17 Komadinovo vrelo, ali mogu saobraćati samo interventna vozila. Probijanjem tog puta je omogućen alternativni pravac preko Glogova do Jablanice. Nadamo se da će u toku dana biti potpuno rešena blokada na putu Jablanica - Mostar", kaže premijer.
On posebno naglašava da sva pomoć, što materijalna, što finansijska, bude usmerena preko institucija kako bi se na pravi način ona i raspodelila. Potom je govorio o kamenolomu nadomak Donje Jablanice zbog kojeg su se pojavile sumnje da je on kriv za žrtve u tom mestu i katastrofu u tom jablaničkom selu.
"Sve ono što se desilo bujice, odroni, klizišta, moglo je uticati na ljudske živote poput smrtnog slučaja u Buturović Polju. Međutim, u Donjoj Jablanici ne bi bilo žrtava da nije bilo kamenoloma. Ministarka nas je informisala, a dobila je informaciju i od kantonalnog ministarstva, da je ta firma formirana 2001. godine, ali da nikada nije izdata nikakva dokumentacija o koncesiji i odobrenju za eksploataciju. To treba prepustiti pravosudnim institucijama da istraže. Posledica žrtava je isključivo obrušavanje tog kamenoloma", kaže Nikšić.
Što se tiče proglašenja Dana žalosti, Nikšić je kazao da je bio u kontaktu sa predsedavajućom Veća ministara BiH Borjanom Krišto te da je upoznat da postoji interes o nacionalnom Danu žalosti, o čemu će odlučivati upravo Veće ministara.
Zahvalio se svim spasiocima koji su od juče na terenu i nesebično pomažu. Kazao je i da ne želi nikog etiketirati, ko je "zakazao" ili ne već će vreme pokazati i dokazati na kome je krivica.
Saopštio je i da će u naredna dva do tri dana na teren izaći stručnjaci koji će proceniti štetu na prugama te kako i na koji način će pruga biti sanirana.
"Voleo bih da je šteta milijardu KM, a da nismo izgubili niti jedan ljudski život", zaključio je Nikšić.
Autor: Iva Besarabić