Slovenački parlament u utorak je sa 47 glasova "za" i 20 "protiv" potvrdio zakonski predlog vlade, nazvan leks Merkator, o zaštiti slovenačkih interesa u postupku restrukturiranja slovenačkog trgovačkog lanca u vlasništvu koncerna "Agrokor".
Zakon se donosi u vanrednoj situaciji kako bi se sprečilo finansijsko iscrpljivanje slovenačkog trgovačkog lanca koji ima gotovo 25.000 zaposlenih u Sloveniji i Srbiji, a nije u stanju da podmiruje svoje finansijske obaveze, prenela je agencija Hina.
Usvojenim zakonom "Agrokorova" ćerka-firma definiše se kao slovenačko "sistemsko preduzeće", važno za zaposlenost i za socijalnu i finansijsku stabilnost.
Leks Merkator stvara zakonsku podlogu za imenovanje predstavnika države kao dodatnog vanrednog člana "Merkatorove" uprave koji bi kontrolisao finansijske transfere između matičnog koncerna i "Merkatora".
Ministar privrede Zdravko Počivalšek u govoru pre glasanja odbacio je sugestiju opozicije da se prihvati amandman po kojem bi se imenovanje slovenačkog poverenika u upravi vezalo zasaglasnost vlasnika "Agrokora".
Počivalšek je objasnio da je zakon bio nužan kako bi se sprečilo eventualno neopravdano odlivanje "Merkatorovog" novca u "Agrokor" koji je insolventan i pokušaj da sesanacija "Agrokora" izvede na račun slovenačke firme.
Za razliku od hrvatskog leks Agrokora kojim je hrvatska država preuzela upravljanje "Agrokorom", slovenački zakon ne poseže u vlasničko pravo nego želi da zaštiti zaposlene u "Merkatoru", njegove dobavljače i da spreči odliv novca u "Agrokor" koji je u problemima, rekao je ministar.
Zakonski postupak pre glasanja u parlamentu komentarisao je i premijer Miro Cerar na sastanku svoje koalicije. "Leks Mercator stručno je i politički utemeljen i to je primeren način da se zaštite slovenački javni interesi", rekao je Cerar.
Slovenija je morala zbog situacije u "Agrokoru" da učini prvi korak, objasnio je premijer. Dve opozicione stranke glasale su protiv, ocenivši da će leks Merkator biti neefikasan i da je zakonski predlog "nepripremljen".
Te stranke smatraju da se donošenjem zakona država meša u privatno vlasništvo što može dovesti do nepoverenja stranih investitora i podizanja tužbi protiv Slovenije. Ministar privrede, međutim, rekao je da nije reč o protivustavnom zakonu i odbacio tvrdnje da on derogira privatno vlasništvo.