Ukoliko SDSM i albanske stranke ne uspeju da formiraju vladu, moguće je ponavljanje kumanovskog scenarija, ocenili su analitičari iz Skoplja.
Politikolog iz Skoplja Natalija Ivčeva i direktor Centra za istraživanje i analitiku Aleksandar Mitovski ne isključuju mogućnost ponavljanja kumanovskog scenarija ukoliko SDSM i albanske stranke ne uspeju da formiraju vladu, prenosi Sputnik.
Nervoza zbog neuspeha SDSM-a i albanskih stranaka da formiraju parlament, a kamoli vladu Makedonije, uneo je nervozu u ovu koaliciju, a pojedini poslanici pretežno iz albanskih redova polako su počeli da gube kontrolu i za govornicom otkrivaju podatke iz koalicionog sporazuma sa SDSM-om koji se do sada nisu ni znali.
Najdalje je, kako se navodi, otišao albanski poslanik Zijadin Selo, partner SDSM-a, koji je za govornicom Sobranja optužio makedonski narod da je genocidan prema Albancima, da gaje genocidne tendencije i da hoće da Albance proteraju iz Makedonije. Ova izjava dodatno je dolila ulja na već zapaljenu makedonsku vatru, pa se počelo postavljati pitanje da li albanska nervoza može da se prelije na nešto slično onom što se desilo u Kumanovu.
Natalija Ivčeva, politikolog iz Skoplja, kaže da je sve moguće i podseća da je i 2001. godine sukob izbio bez očiglednog razloga.
- Od njih je zaista moguće očekivati sve i svašta. Očito je da oni neće odstupiti od scenarija za 'Veliku Albaniju' i da će stav pokušati da isteraju do kraja. Oni su ucenili Makedoniju sa 'tiranskom platformom' i što više vreme odmiče, to su nervozniji - rekla je ona.
Aleksandar Mitovski, direktor Centra za istraživanje i analitiku, nije daleko od mišljenja da bi mogao da se ponovi kumanovski scenario jer, kako kaže, očekuje da su oštre reči koje albanski poslanici upućuju sa govornice upućene pre svega albanskoj populaciji.
- Verujem da one imaju ulogu da animiraju upravo albansku zajednicu i da je izvedu na ulicu kao protivtežu makedonskom narodu koji danima šeta gradovima Makedonije pokazujući time da je protiv 'tiranske platforme' - rekao je Mitovski.
Oba sagovornika veruju da je ucena najbolja reč koja opisuje stanje u kojoj se Makedonija sada nalazi. I Ivčeva i Mitovski smatraju da će se kriza oko parlamenta nastaviti. U isto vreme Nikola Gruevski se nalazi na Malti na sastanku Kongresa Evropske narodne partije (EPP), gde je imao niz susreta sa liderima Evropske unije, dok Zoran Zaev dobija javnu podršku albanskih intelektualaca u Makedoniji.
Mitevski kaže da ne očekuje da će se situacija posle razgovora Gruevskog sa liderima EU na Malti mnogo promeniti u Makedoniji, ali dodaje da je lepo "videti da i Makedonija ima prijatelje među evropskim uticajnim državama".
Predsednik Makedonije Đorđe Ivanov bi u ponedeljak trebalo da ugosti predsednika Evropskog saveta Donalda Tuska. Tusk će posetiti Makedoniju u okviru svoje regionalne turneje, a posvećen je situaciji sa migrante i izbegličkoj krizi i sprovođenje sveobuhvatnog evropskog rešenja.
Parlament Makedonije nastavlja Konstitutivnu sednicu rasprave o izboru predsednika, zamenika predsednika, članova i zamenika Komisije za izbore i imenovanja. Konstitutivna sednica parlamenta je počela 30. decembra 2016, ali je otkazana zato što nije obezbeđena parlamentarna većina da se izabere njen predsednik.