Ismail Morina, Albanac koga Srbija traži zbog puštanja drona sa zastavom 'Velike Albanije' na utakmici reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu 2014, tvrdi da je pušten iz zatvora u Italiji.
Morina je, naime, na svojoj stranici na Fejsbuku danas izrazio zahvalnost albanskom konzulu u Bariju, u Italiji, za angažovanje u njegovom oslobađanju, a zahvalio je i "Hrvatskoj i Italiji na nepristrasnosti".
AP navodi da je Morina (36) prošle godine uhapšen u Hrvatskoj po nalogu za hapšenje koji je izdala Srbija, a da je ranije ove godine premešen u italijanski zatvor.
Američka agencija napominje da on živi u Italiji i da je oženjen Italijankom.
Inače, Ministarstvo pravde Srbije uputilo je 18. aprila molbu Italiji za izručenje Morine, a uz molbu je italijanskim nadležnim organima poslata i prateća dokumentacija protiv Morine, rečeno je tada Tanjugu u Ministarstvu pravde.
Morina se našao u Italiji pošto je prethodno hrvatski ministar pravde Dražen Bošnjaković odbio da da saglasnost za njegovo izručenje Srbiji, iako je hrvatsko pravosuđe još u septembru prošle godine utvrdilo da su ispunjeni zakonski uslovi za njegovu ekstradiciju Beogradu.
Morina je zbog toga iz Hrvatske prebačen u pritvor u Italiji, gde prema pisanju albanskih medija ima boravište.
Pravosnažnu odluku o ispunjenosti uslova za izručenje Morine Srbiji, Vrhovni sud Hrvatske doneo je 5. septembra, nakon čega su spisi predmeta prosleđeni ministru Bošnjakoviću.
Srbija traži Morinu zbog krivičnog dela izazivanje verske, rasne i nacionalne mržnje, jer je na utakmici reprezentacija Srbije i Albanije u Beogradu 2014. godine pustio dron sa zastavom "Velike Albanije".
Protiv njega je tim povodom u toku istraga u Višem tužilaštvu u Beogradu.
On je u junu 2017. bio uhapšen u Dubrovniku po srpskoj poternici i do prebacivanja u Italiju bio je u ekstradicionom pritvoru.
Od početka ekstradicionog postupka Morina se protivio izručenju, dok su albanske diplomate i političari vršili pritisak da se ono odbije.
U detaljnom obrazloženju svoje pravosnažne odluke Vrhovni sud Hrvatske je naveo da nema objektivnih okolnosti koje bi ukazivale da nisu ispunjeni uslovi za izručenje.
- U konkretnom slučaju, iz svih okolnosti ne može se opravdano pretpostaviti da će izručenik u Republici Srbiji, samo zbog toga što je Albanac i zbog svojih političkih uverenja biti diskriminiran tokom suđenja, odnosno da će mu zbog toga položaj biti otežan - navodi se u odluci.