Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš u tromesečnom izveštaju o Kosovu navodi da je "zabrinut" zbog znakova pogoršanja odnosa između Beograda i Prištine, posebno nakon hapšenja direktora vladine Kancelarije za KiM Marka Đurića.
Gutereš je u izveštaju koji će ambasadori država članica Saveta bezbednosti UN razmatrati tokom maja, pozvao strane da izbegavaju zapaljive izjave.
- Dijalog između Beograda i Prištine, uz posredovanje EU, jeste, kako se čini, zapao u novi ćorsokak... Apelujem na obe strane da daju novi podsticaj dijalogu kako bi se sproveli svi do sada postignuti sporazumi - naveo je Gutereš.
U izveštaju se navodi i da su se u poslednja tri meseca na Kosovo vratile svega tri osobe.
- Zabrinut sam zbog znakova pogoršanja odnosa izmedu Beograda i Prištine, posebno posle hapšenja Marka Đurića, direktora Kancelarije za Kosovo Vlade Srbije, 26. marta. Pozivam obe strane da izbegnu provokativne akcije i uzdrže se od zapaljivih izjava - navodi se u izveštaju generalnog sekretara UN Antonija Gutereša.
Gutereš je, takođe, upozorio da ponašanje kosovske policije tokom akcije hapšenja Marka Đurića, u kojoj je nekoliko osoba povređeno, predstavlja "razlog za brigu" i pozvao na "detaljnu istragu" o tom događaju, navodeći da su potrebne "korektivne mere" vezane za kršenje ljudskih prava.
Šef UN je izrazio zabrinutost i zbog sporosti istrage o ubistvu jednog od lidera Srba sa severa Kosova Olivera Ivanovića, navodeći da "međusobne sumnje i osećaj nesigurnosti predstavljaju prepreku u izgradnji poverenja među zajednicama na Kosovu".
Gutereš je, istovremeno, pozdravio odluku kosovskog parlamenta da ratifikuje sporazum o demarkaciji sa Crnog Gorom, upozoravajući na opstrukcije pojedinih poslanika.
Prvi čovek UN je naveo i da su se u tri meseca, na koja se odnosi njegov novi izveštaj, na Kosovo vratile svega tri osobe iz redova nealbanaca.
U delu izveštaja koji se odnosi na aktivnosti Euleksa, navodi se da su istražitelji Specijalnog suda za zločine koje su tokom sukoba počinili pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova nastavili istragu o navodima vezanim za "nehuman odnos i nelegalnu trgovinu ljudskim organima".
U izveštaju, međutim, nema novih detalja o toku istrage ili o početku suđenja pred Specijalnim sudom.
Prethodnih nekoliko sednica SB UN o Kosovu proteklo je, mahom, u oštroj raspravi o budućem formatu održavanja ovih sednica, pri cemu se Britanija, SAD i Francuska zalažu da se rasprave o Kosovu, sa sadašnje četiri godišnje, prorede na dve.
Kako navode "Novosti", stavove Srbije na sednici Saveta bezbednosti UN o KiM, koja je zakazana za 14. maj, zastupaće šef diplomatije Ivica Dačić.