AKTUELNO

Predsednik Srpske lige Aleksandar Đurđev ocenio je da su aktuelni pritisci na Republiku Srpsku i njenog predsednika Milorada Dodika nastavak politike ponižavanja srpskog naroda i ignorisanja njegovih demokratski izabranih predstavnika.

Đurđev je posebno istakao ulogu samozvanog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, čije poteze vidi kao opasne i nelegitimne.

„Činjenica je da je ovih dana Srbija i naš narod, ma gde živeo, na poternici, kada vidimo šta se tu sve dešava, kakve pritiske trpimo i ovo što se dešava Miloradu Dodiku. Neverovatno je da, na pravdi Boga, jedan politički faktor međunarodni, koji ni na jednom pravu nije utemeljen – tu mislim na Šmita – može da povlači takve odluke, i što je još najgore, da ga u tome posluša institucija kao što je Interpol“, izjavio je Đurđev za TV Prva.

On je upozorio da se svet nalazi na ivici geopolitičkih promena koje će, po njegovom mišljenju, dovesti do nastanka novih međunarodnih institucija koje će više uvažavati realnost na terenu.

„Čitav svet se prestrojava. Nakon okončanja sukoba u Ukrajini, uspostaviće se novi poredak koji će iznedriti nove međunarodne institucije koje će uvažavati realnost i realnu sliku sveta u kojoj ljudi žele da žive“, kazap je Đurđev.

Govoreći o statusu Milorada Dodika, Đurđev je bio izričit da pokušaji njegovog progona predstavljaju napad na ceo narod.

„Ono što je očigledno, jeste da Milorad Dodik predstavlja svoj narod. Legalno je izabran na tu poziciju, zastupa politiku za koju ga je narod delegirao. Ne možete vi čitav narod da stavite na poternicu – ili možda možete, ali onda se to zove nacizam“, poručio je Đurđev i dodao:

„Znamo kako je nacizam, kad je bio na vlasti, postupao sa Evropom, kako je postupao sa našim narodom, sa ruskim narodom – i znamo kako je završio. Tako da je vrlo predvidivo da će i ova vrsta određenog nacističkog nastupanja završiti na isti način – u kanalu.“

Komentarišući unutrašnju političku situaciju u Srbiji, Đurđev je upozorio na opasnosti koje sa sobom nose pokušaji destabilizacije i delovanja tzv. obojenih revolucija.

„Mi smo najkatastrofičnije scenarije već proživeli. Naučili smo lekcije iz prošlosti. Naš narod će izaći na kraj sa ovim što se dešava na tom polju, kao i sa blokadom države Srbije, koju imamo priliku da vidimo kroz osavremenjene metode obojenih revolucija“, rekao je Đurđev.

On se osvrnuo i na nedavni protest 15. marta, ocenjujući da su njegovi efekti bili opasni i da su rezultirali eskalacijom nasilja.

„Videli smo eskalaciju nasilja nad predstavnicima vlasti grada Niša, koji je drugi grad u Srbiji. One slike činilo mi se kao da nije srce Evrope, nego kao Bejrut ili Bagdad. Čuli smo i o upucavanju čoveka na severu Srbije, u opštini Odžaci – i to je rezultat tog skupa od 15. marta“, kazao je Đurđev i dodao da su u pitanju organizovane akcije „profesionalnih revolucionara, koji su izdašno stipendirani od strane određenih zapadnih fondacija“.

Đurđev je apelovao na političku elitu da prepozna potrebu za jedinstvom u teškim vremenima.

„Bitno je da se naše političke elite – i vlast i opozicija – unaprede i pokušaju da pronađu zajednički jezik. Hteli ne hteli, moraćemo zajedno da se borimo protiv svih izazova“, istakao je Đurđev.

Govoreći o najavljenom velikom patriotskom skupu u Beogradu, istakao je da je moguće da se narod politički artikuliše na način koji će iznenaditi i vlast i opoziciju.

„Moguće je da ta narodna masa, ukoliko ne dođe do neželjenog sukoba suprotstavljenih strana, iznedri određenu vrstu političkog trenda koji će iznenaditi i vlast i opoziciju. Narod je daleko zreliji i politički pismeniji nego što ga mnogi doživljavaju“, rekao je Đurđev.

Na pitanje o navodnom korišćenju specijalnih sredstava tokom protesta, Đurđev je odgovorio da je država već ponudila objašnjenje i da se tema ne treba dalje razvlačiti.

„Mislim da je država dobro odreagovala, da je rekla da to nema nikakve veze sa istinom, ali je sada zaista potrebno tu priču zatvoriti i dalje ne produbljivati. Bar ja nisam video da je neko doživeo povredu. Videli smo snimak, analizu, i jasno obrazloženje nadležnih državnih organa da ništa nije upotrebljeno“, zaključio je Đurđev.

Na kraju, Đurđev je pozvao i domaće i strane partnere da obrate pažnju na one koji krše zakon, a ne da se fokusiraju na političke konstrukcije.

„Kako je moguće da niko nije kažnjen za one terorističke činove u Skupštini Srbije koje su izveli opozicioni poslanici? Kako nije kažnjen niko ko je napao ljude u Nišu ili zauzimao državne institucije? Oni koji se predstavljaju kao protestanti u stvari ruše ustavni poredak“, rekao je Đurđev.