AKTUELNO

Zahtev Prištine da dobije status specijalnog gosta u Savetu Evrope neće se naći na dnevnom redu zasedanja

Parlamentarne skupštine sledeće nedelje, ali bi već naredni pokušaj režima Aljbina Kurtija da lažna država otključa vrata ove međunarodne organizacije mogao da usledi u martu.

Kurti je sada od svojih saveznika dobio signal da ni ne pokušava da aplicira, kao što je to učinio u decembru, kada je Srbija uspela da spreči da se o tome raspravlja. Tada su u pomoć Beogradu priskočili Mađari i Španci, a ni Francuzi nisu blagonaklono gledali na tu akciju Prištine.

S druge strane, pojedine evropske države, među kojima prednjače baltičke zemlje i Holandija "guraju" plan da Priština dobije stolicu u Savetu Evrope, pa makar za sada i kao "specijalni gost", računajući da će joj se time otvoriti put i ka članstvu u ostalim važnim međunarodnim organizacijama, zaključno sa Ujedinjenim nacijama. Do skora je i Berlin podržavao agendu ulaska tzv. kosovske države u SE, ali se u poslednjim Kurtijevim akcijama prilično držao sa strane, baveći se uglavnom svojom političkom situacijom i prevremnim parlamentarnim izborima koji su u Nemačkoj zakazani u februaru.

Da deo zemalja sa Starog kontinenta snažno lobira protiv Srbije, a u korist Prištine, upozorio je iz Davosa i predsednik Aleksandar Vučić. On je istakao da ga zabrinjava evropska politika popuštanja Kurtiju i namere da mu se uprkos nasilnim potezima koje konstantno povlači, ugrožavajući Srbe i narušavajući dijalog, pomogne da Priština uđe u Savet Evrope.

- Uvek ćete videti isti skup zemalja, to će biti deo baltičkih i skandinavskih zemalja, Holandija, Bugarska, Hrvatska. Iza toga uvek stoji i jedna velika evropska sila koja se pravi naivna i nevina, kao da to sve ne zna i ne razume o čemu se radi. Mi se uzdamo tu u snagu američke argumentacije - rekao je predsednik.

Autor: Snežana Milovanov