Alijansa za novo Kosovo nije prihvatila zahtev premijera Ramuša Haradinaja da razreše ministra unutrašnjih poslova Fljamura Sefaja, izjavio je, između ostalog, Rahim Pacoli, iz te alijanse na svom fejsbuk profilu.
Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za KiM rekao je za “Novo jutro” Televizije Pink da je situacija na Kosovu i Metohiji karakterisana političkom krizom od trenutka kada su predstavnici Srpske liste izašli iz takozvane vlade u Prištini.
- Sada ćemo videti šta će se dešavati u albanskom političkom spektru. Očigledno tu ima puno razlika, a i različitih veza sa pojedinim moćnim državama, ili srednje moćnim, kao što je Turska. To se najbolje videlo preko slučaja hapšenja, preko smena, međusobnih optužbi. Sličnu situaciju smo imali sa onim nasiljem 26. marta u severnom delu Kosovske mitrovice - istakao je Drecun.
Kako kaže, posle se pokazalo da su svi znali, da se znalo da Tači sprema sa Veseljijem nešto od petka, Haradinaj je znao, svi su znali.
- Svi su uključeni, nesumnjivo postoji razlika između njih. Tu se otvara politička kriza koja je moguće da se završi i novim izborima. Sada treba sačekati da se vidi šta će reći Vašington, on presudno to kreira, a u tom mu potpomaže London i još neke države - naglašava Drecun.
On dodaje da je situacija nestabilna i da se to prenosi na položaj srpskog naroda, kao i da mi time nismo zadovoljni.
- U narednom period treba očekivati pojačano delovanje Prištine, odnosno albanskih političkih stranaka na razjedinjavanju srpskog naroda i na pokušaju da se pridobiju pojedini srpski politički predstavnici lokalnih samouprava - kazao je Drecun.
Dr Jelena Vukoičić, politikolog, rekla je da dijalog između Beograda i Prištine nikada nije bilo lako voditi i da Srbija nema drugi izbor.
- Politika vlade Srbije je da niko ne može našu stranu da optuži za neku opstrukciju i nikada nije ni mogao. Ako to rade onda za to nemaju nikakve osnove. Mislim da je jako važno ono što se dogodilo posle incidenta, brutalnog i divljačkog nastupa kosovske policije, koji je bio unapred isplaniran, a to je reakcija vlasti u Srbiji i poruka koju je nakon vojne vežbe poslao predsednik Vučić - ističe Vukoičić.
Kako kaže njegova izjava je bila vrlo umerena, ali i oštra.
- To nije bio prvi put da je on rekao da Srbija neće stajati i gledati mirno dok se nad srpskim narodom na Kosovu i Metohiji dešava pogrom - kazala je Vukoičić.
Profesor dr Dejan Miletić, direktor Centra za globalizaciju, rekao je da nema dileme da će albanska strana učiniti sve što je potrebno da opstruiše procese i da se tu ne radi samo o Briselskom sporazumu, već i o atmosferi koja se kreira u društvu.
- Ako imate rušilačku atmosferu, punu mržnje, vi ne možete da očekujete drugačiju reakciju ni političke struktrure. Preko medija se i formira javno mnjenje. Mi ni jednog trenutka ne vidimo tendenciju smirivanja atmosfere. Oni su jednostavno izgubil kompas i ne znaju kako da se ponašaju kada zapad vidi da oni remete stabilnost regiona - kazao je Janjić.
Dalibor Jevtić, potpredsednik Vlade Kosova i ministar u ostvaci koji se u program uključio putem SKYPE-a rekao je da je na Kosmetu situacija u političkom smislu zategnuta iz više razloga, a da što se stanovništva tiče Srbi jesu uznemireni.
- Bila je jako važna mirna reakcija predsednika Vučića. Interes i cilj svakog Srbina i nas kao političkih predstavnika jeste mir i stabilnost i radićemo na tome da postignemo taj cilj. Činjenica je da postoje neslaganja između samih albanskih lidera. Stranka gospodina Pacolija će se danas izjasniti oko stava vezano za smenu ministra unutrašnjih poslova - istakao je Jevtić.
Kako kaže, na osnovu tih dešavanja će se videti da li će biti izbora na Kosmetu.
Dušan Janjić, direktor Foruma za etničke odnose rekao je da je jedna od otvorenih opcija da se izvrši pritisak na Prištinu da poštuje Briselski sporazum.
- Jedna od opcija je da se pojača pregovaračka pozicija. Ovo je zatišje u kojem se pripremaju karte - istakao je Janjić.
Više o pomenutim temama pogledajte u videu: