AKTUELNO

U Ženevi je danas održana ceremonija obeležavanja 70 godina postojanja Evropske organizacije za nuklearna istraživanja CERN, a našu zemlju predstavljaju predsednik Aleksandar Vučić i ministarka nauke Jelena Begović.

Predsednik Vučić govorio je na ceremoniji obeležavanja godišnjice CERN-a, budući da je Srbija punopravni član te organizacije.

Vučić je istakao da je ponosan zbog učešća srpskih naučnika u toj organizaciji.

Vučić je uputio posebnu poruku Ursuli fon der Lajen, ističući da su Srbiji potrebni modularni reaktori za proizvodnju struje.

- Srećan sam što mogu da predstavljam zemlju koja je punopravna članica CERN-a. Mnogi srpski fizičari i inženjeri, oko 80 njih, došli su i još uvek veoma vredno rade ovde za CERN. A sada ću pokrenuti pitanje jer verujem da je ovo važno, i završavam za dva minuta. Gospođa fon der Lajen govorila je o nekim brojevima. Mogu vam reći da se u mojoj zemlji suočavamo sa ogromnim problemima u obrazovanju. I da, naučili smo mnogo od Ursule Renolds iz Švajcarske o dualnom strukovnom sistemu - rekao je Vučić.

Nećemo imati dovoljno struje ako ne nabavimo nuklearne modelarne reaktore, a imamo sve manje nuklearni fizičara i inžinjera, rekao je on.

- U isto vreme, gubimo ceo fakultet rudarstva i geologije jer je postao čudno nepopularan zbog mode zelenih i svih drugih pokreta. I ne znam šta ćemo da radimo. Ali vidim da mnogi naši brojevi, kada ovo kažem, ne govorim samo u ime svoje zemlje, govorim u ime cele Evrope jer to vidim, mnogi naši brojevi padaju. Kineske brojke rastu. Imaju tigrovo oko. Mi to nemamo. Svi se ponašamo pomalo razmaženo, kao da je sve u redu, sve je dobro i sve će biti bolje. Preklinjem vas da vidite šta možemo da uradimo da bismo mogli da preživimo - rekao je Vučić.

Kaže da ćemo udvostručiti novac koji izdvajamo za CERN.

- To će i dalje biti beznačajno u poređenju sa onim što vam je Ursula obećala, ali kad bi svi drugi toliko doprineli to ne bi bilo toliko beznačajno - rekao je Vučić.

CERN je najveći centar za istraživanje elementarnih čestica, osnovan 1954. godine, sa 23 države članice, a sa 38 država ima ugovore o saradnji.

Među govornicima su predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, predsednica Vlade Letonije Evika Silina, predsednik Slovačke Peter Pelegrini, predsednica Švajcarske konfederacije Viola Amherd, predsednik Bugarske Rumen Radev, predsednik Italije Serđo Matarela, princeza Astrid od Belgije i predsedavajuci Savetu CERN-a Eliezer Rabinovic.

Države koje su punopravne članice CERN-a su Austrija, Belgija, Estonija, Finska, Francuska, Nemačka, Grčka, Mađarska, Izrael, Italija, Holandija, Norveška, Rumunija, Srbija, Slovačka, Španija, Švedska, Švajcarska i Velika Britanija. Status pridruženih članova imaju Brazil, Hrvatska, Indija, Litvanija, Pakistan, Turska, Ukrajina, dok su u prepristupnoj fazi za pridruženo članstvo Kipar i Slovenija.

Srbija je od 2019. godine punopravni član CERN-a i time je postala jedina zemlja sa Zapadnog Balkana koja je članica, dok Slovenija i Hrvatska još nisu dobile status punopravnih članova.

Autor: Jovana Nerić