AKTUELNO

Specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak kaže u potkastu Sbunkera, uoči sastanka predsednika Srbije Aleksandra Vučića i prištinskog premijera Aljbina Kurtija u Briselu, da je dijalog Beograda i Prištine trenutno na raskrsnici ističući da ukoliko se želi uspeh tog procesa mora se biti spreman na kompromis, kao i da svima mora biti jasno da ne može biti normalizacije odnose uz konflikte i tenzije na terenu.

- S jedne strane imamo pozivitan razvoj, na putu normalizacije odnosa i evropskih integracija i tu je, naravno, prekretnica bila sporazum koji je dogovoren prošle godine u Ohridu, a koji nam je dao jasan okvir kako da nastavimo dalje i prokrčio put za konačni pravno obavezujući sporazum Kosova i Srbije. Ali, naravno, da bi do toga došlo, obe strane moraju da sprovedu u potpunosti ono što smo se dogovorili u Ohridu što se, nažalost, do sada nije desilo - kazao je Lajčak, prenosi Kosovo Online.

S druge strane, kako navodi, postoji paralelna realnost, koja podrazumeva tenzije, nasilne eskalacije i konflikt.

- Imali smo krize i nasilje na terenu. To forsira dijalog, mene i moj tim, umesto da se fokusiramo na napredak i normalizaciju odnosa, da pribegnemo upravljanju krizom i deeskalaciji. I umesto da imamo instrumente koji će promovisati mir, saradnju i evropske integracije, mi moramo da upravljamo krizama.Jedna stvar je jasna, ne može biti normalizacije odnosa ukoliko imamo konflikt na terenu - naglasio je.

Kako kaže, to je takođe na obe strane i nije nešto na šta posrednik ili neko sa strane može da utiče.

Na stranama je da izaberu normalizaciju, da izaberu dijalog, da izaberu primenu sporazuma, kaže Lajčak i dodaje da sporazum postoji i da je on ubeđen da je najbolji dogovor koji Beograd i Priština mogu dobiti i da je karta za budućnost.

Ukoliko iko misli da se ovo može završiti sa potpunom pobedom jedne strane i da druga strana ne dobije ništa, kako kaže Lajčak, neće se stići nigde.

Ukazuje da obe strane moraju da predstave sporazum javnosti i njihovim parlamentima.

- Međutim, ovakvo razumevanje nedostaje u našim razgovorima i zato nemamo progresa koliko bismo želeli da ga imamo - navodi.

Prema njegovim rečima, prošle godine, na kraju sastanka u Ohridu, svi su mislili to je to, napravljen je dogovor, uključujući obe strane.

- Raspoloženje u prostoriji gde smo imali sastanak jeste da imamo postignuto nešto veoma veliko i važno jer smo sa ovim dogovorom imali jasan okvir za put normalizacije. Nismo više morali da postavljamo pitanje šta ili ako, pitanje je bilo samo kada. I nismo imali nikada ranije to. Ali, ono što nedostaje jeste implementacija, hrabrost da se napravi prvi korak, s druge strane, mi kao posrednici smo bili jasni da implementacija mora biti transparentna i da se zasniva na tome da se mora dati nešto, da bi se dobilo nešto i moram reći da nijedan od lidera nije ovo pozdravio kada se vratio sa Ohrida, nijedan nije rekao imamo nešto dobro za nas - kazao je Lajčak.

Ističe da je Evropska unija bila nekoliko puta u potpunosti jasna, a to je da je normalizacija odnosa ključan uslov za napredak u evropskim integracijama.

U tom smislu, kako kaže, Evropska unija je sada spremna za nove članice i taj momenat bi trebalo da pomogne da se otključa dijalog i implementacija Ohridskog sporazuma.

Na pitanje o Zajednici srpskih opština, Lajčak kaže da je ona dogovorena mnogo pre njegovog vremena i dogovora između Vučića i Kurtija u Ohridu. Navodi da je dogovoreno da je formiranje Zajednice srpskih opština ključno za normalizaciju odnosa i to u Briselskom sporazumu iz 2013. i 2015.

Podseća da je taj sporazum ratifikovala tzv. Skupština Kosova i 2015. je dogovoreno kako to treba da bude formirano.

Naime, dodaje, trebalo bi da postoji nacrt statut o kojem će se dogovarati u okviru dijaloga i taj statut treba da bude ocenjen od strane Ustavnog suda Kosova.

Lajčak navodi da je bilo nekoliko predloga, ali da je prvi zvanično predložen prošle godine, 2. maja i po mnogo čemu nije bio prihvatljiv za Prištinu, ali nije ni za EU kao posrednika.

Tada je, kako navodi, pozvao obe strane da napišu nacrt statuta, ali umesto toga imali su krizu na terenu i bilo je jasno da nakon krize koja je usledila u maju na severu zbog albanskih gradonačelnika, nasilnih demonstracija, strane neće biti u stanju da naprave taj dokument.

- Zato smo, nakon konsultacija sa članicama EU, SAD, odlučili da uradimo to umesto strana i napisali smo nacrt statuta. Nacrt su uradili pravni eksperti, eksperti za zaštitu prava manjina, uključujući eksperte iz Saveta Evrope, SAD, Nemačke, Francuske i Italije. Ovaj statut je baziran na onome što je prvenstveno dogovoreno, poštujući pravosuđe Kosova i poštujući crvene linije koje su obe strane prezentovale tokom dijaloga - navodi specijalni izaslanik EU za dijalog.

Podseća da su taj dokument predstavili u Beogradu i Prištini 21. oktobra i da su pozvali Vučića i Kurtija da dođu u Brisel da razgovaraju konkretno o tom dokumentu.

Na pitanje šta smatra svojim najvećim dostignućem za vreme mandata, Lajčak kaže da je to put normalizacije jer se proces kretao na različitim nivoima i ne može se poništiti jer je tu i samo treba da se implementira.

- I stvarno se nadam da će nakon više od godinu dana finalizirati implementaciju i da nećemo raspravljati o prvim koracima. Sporazum je tu, ostavljam ga svom nasledniku, a potrebna je implementacija - kazao je.

Navodi kao dostignuća i druga pozitivna konkretna rešenja, poput sporazuma o energetici, registarskim tablicama.

Kao ono čime nije zadovoljan, Lajčak navodi nepostojanje implementacije. Odgovarajući na pitanje koji bi savet dao svom nasledniku, Lajčak kaže da kraj njegovog mandata nije tako blizu kako se isprva mislilo i da se njegov posao nastavlja.

Za sada, kako kaže, nema saveta, a kada dođe to vreme imaće mnogo toga da razmeni sa svojim naslednikom.

"Sada ima jedan specijalni izaslanik EU za dijalog Beograda i Prištine, tu sam, razgovarate sa njim, tu je i moj tim, nije još vreme za savete", kazao je Lajčak.

Autor: Dubravka Bošković