AKTUELNO

Svoj posao radim najbolje što mogu i želim da SNS i politika predsednika Aleksandra Vučića dobije poverenje građana na sledećim izborima, poručio je zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.

On je u intervjuu za "Blic" rekao da razume politiku razgovara sa ljudima i rešavanja njihovih problema, te da se zbog toga nedavno odlučio za pokretnu kancelariju koja putuje kroz beogradska sela.

"Moja ideja bila je da svoju kancelariju izmestim, za početak vikendom, a posle i radnim danima, da ona bude na točkovima, da na licu mesta vidim šta su problemi i da neke pokušam da rešim, neke da sagledam pa da ih rešavam u budućnosti", kaže Vesić.

Na pitanje da li je u kampanji pred predstojeće izbore, Vesić ističe da jeste, kako kaže, u kampanji rada, rešavanja problema, obavljanja posla za koji je plaćen.

Kaže da od političkih protivnika stalno dobija komentare da je u političkoj kampanji, ali, dodaje, njegov rad se razlikuje od njihovog.

"Suština politike mojih kritičara je kako da čuju alarm koji su uključili da se probude u 10 časova, a da se ne uspavaju, a ja sam do tada obišao već pet sela i razgovarao sa ljudima", poručuje Vesić.

Na pitanje šta ako odluka stranke bude da na mesto gradonačelnika dođe Aleksandar Šapić, Vesić je rekao da ne želi da komentariše ljude čiji rad ne poznaje.

Zamenik gradonačelnika naglašava da se Beograd gradi, razvija, ulepšava i da se bori da svakog čoveka ubedi da radi najbolje za Grad, kaže, čak i one koji to sada ne razumeju.

Vesić ističe da je svoj život posvetio Beogradu i da zna problem svakog sela, a gradonačelniku Zoranu Radojičiću poručuje da je divan čovek čiji rad poštuje.

"Ja se bavim operativnim poslovima. Zoran je napustio ordinaciju kako bi ostvario svoj san - Tiršovu 2 i bio na usluzi građanima. I uspeo je u tome jer bolnica počinje da se gradi", dodaje Vesić.

U beogradskim školama dele se tableti za bolju nastavu 67.592 učenika i laptopovi za za 6.952 nastavnika, a Vesić kaže da je ponosan što je ideja njegova, jer je, ističe, želeo da deca u Beogradu imaju nešto što nemaju deca u drugim delovima Evrope.

"Treba doneti svaki uređaj, obezbediti karticu za internet, napraviti uputstvo, obučiti nastavnike… To je posao koji niko nikada u Srbiji nije uradio", poručuje Vesić.

Podseća da roditelji postaju vlasnici tableta nakon tri godine bez ikakve nadoknade i obaveza prema Gradu.

Kada je reč o početku izgradnje metroa, najavljenog za novembar, Vesić kaže da je ostalo još nekoliko stvari da se odradi i da je Grad trenutno pred potpisivanjem ugovora sa kompanijom "Power China" za izgradnju depoa i nasipanje Makiškog polja.

"Taj ugovor treba da bude potpisan 15. oktobra. U međuvremenu smo sa "Ežisom" potpisali ugovore za projektovanje druge linije metroa. Za idejno rešenje treće linije sa "Alstom" smo pri kraju za potpisivanje ugovora. Sve je spremno da tokom novembra počne izgradnja metroa", navodi Vesić.

Kaže, sada su se stekli svi uslovi za gradnju metroa, a predsednik Srbije je zatražio od Vlade da izdvoji 4,6 milijardi evra koliko će, kaže, prema procenama koštati izgradnja metroa.

"Tačnu cenu ćemo znati kada potpišemo ugovore. Beograd ne bi mogao sam da izgradi metro, to su četiri naša godišnja budžeta. Već ne možemo da funkcionišemo bez metroa i biće sve teže. Ovaj metro dolazi u poslednji čas", kaže Vesić.

Na pitanje o slučaju urušavanja zgrade u Vidovdanskoj ulici i sudbini stanara, Vesić napominje da se u roku od godinu dana očekuje izgradnja nove zgrade i da se sada potpisuju ugovori sa stanarima.

Kako kaže, sve te porodice smeštene su u gradske stanove, koji su, dodaje, čak i veći od onih što su imali.

"Pomogao sam im preko svojih prijatelja koji su im kupili nameštaj, pomogli smo im da kupe i belu tehniku. Da li će biti nešto 15 dana duže ili kraće, to nije tako veliki problem, jer imaju gde da žive", poručuje Vesić.

Vesić je odgovarao i o požaru u Vinči i rešavanju deponije u tom delu Beograda.

"Beočista je preuzela deponiju, u julu će biti završeno postrojenje za preradu otpada iz kojeg će se proizvoditi toplotna energija, a u novembru 2022. godine, posle probnog rada, biće i puštena u rad", naveo je zamenik gradonačelnika.

Dodao je da će istovremeno biti završeno i postrojenje gde će se deo đubreta koristiti za proizvodnju struje, kao i da je već završeno postrojenje za preradu građevinskog otpada.

"Skoro 440.000 tona otpada koristiće se za proizvodnju energije. Za dve godine taj deo nećete moći da prepoznate. Sada se prvi put radi deponija po svim svetskim stanardima i požara više neće biti", rekao je Vesić.

Na konstataciju da se ruše vile, a niču kvadrati, te može li Vračar to da podnese, Vesić je upitao da li se to znači predlog da se zabrani gradnja.

"Čuo sam neke takve ideje naših političkih protivnika koji kažu da će na pet godina da zabrane gradnju u Beogradu. Ali, to nije normalno, nije moguće. Inače, najviše se divlje gradnje ruši na Vračaru", rekao je Vesić.