AKTUELNO

Rešenje za Zapadni Balkan bio bi model ekonomske unije u kojoj sve zemlje sarađuju, ekonomski jačaju svoja tržišta i, kada dođe vreme za prijem, da u EU uđu ekonomski jake.

U trenutku kada iz evropske administracije stižu vesti da bi zemljama zapadnog Balkana umesto punopravog članstva u EU moglo da bude ponuđeno samo ekonomsko partnerstvo, pojavio se plan B, koji se iskristalisao iz insistiranja predsednika Srbije na pojačanoj regionalnoj saradnji, saznaje Kurir iz diplomatskih izvora.

Prema tumačenju njihovog sagovornika, to bi bio model ekonomske unije zemalja regiona koja bi sarađivala sa EU do punopravnog članstva svake zemlje ponaosob.

- Zapadni Balkan treba bolje da se poveže. To bi bio model ekonomske unije u kojoj sve zemlje sarađuju, ekonomski jačaju svoja tržišta i, kada dođe vreme za prijem, u EU uđu kao ekonomski jake zemlje. Francuski predsednik Emanuel Makron neće siromašne zemlje u EU i zato i predlaže ovaj novi plan - parcijalno strateško partnerstvo te nove ekonomske unije regiona sa EU do punopravnog članstva svake od zemlja iz tog regionalnog saveza u Evropskoj uniji - dodaje izvor ovog.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić govorio je o neophodnosti jače regionalne saradnje pre dva dana na oproštajnoj večeri lidera regiona s Federikom Mogerini, odlazećom šeficom evropske diplomatije. Vučić je kazao da Srbija ne menja strateško opredeljenje - ulazak u EU, ali da taktički mora da se prilagodi promenama u toj zajednici i da se ponaša pametno. Vučić je izjavio da je na toj večeri insistirao na regionalnoj saradnji. 

- Podršku za jačanje tih odnosa dobio sam i od jednog predstavnika zemlje od koje to nisam očekivao. Zbog toga sam veoma srećan, jer to otvara još snažnije perspektive za razgovore o tešnjoj regionalnoj saradnji - rekao je Vučić i dodao:

- Ono što mi se čini da su svi shvatili jeste da više moramo da se okrenemo sebi, u se i u svoje kljuse, kako sam ja to više puta rekao, i da razgovaramo kako međusobne barijere da otklanjamo, kako da u prvom redu očuvamo mir i stabilnost.

Inače, kako saznaju, Vučić je podršku za ideju o tesnoj regionalnoj saradnji dobio od Mila Đukanovića, predsednika Crne Gore.

Diplomata Zoran Milivojević kaže da je radna večera u Briselu pokazala u kakvom su stanju evrointegracije, kao i da nam jedino preostaje da se okrenemo sebi i obezbedimo saradnju u regionu.

- To se naslanja na inicijativu predsednika o produbljivanju saradnje u regionu, pojavljuje se kao alternativa neizvesnosti proširenja EU. Mi ne znamo da li će nova administracija vratiti politiku proširenja u svoju agendu. Šta nam drugo preostaje nego da se okrenemo jedni drugima - saradnji u oblasti ekonomije, kulture, sporta - kaže Milivojević.

SRBIJA EKONOMSKA RASKRSNICA

Dragomir Anđelković, politički analitičar, kaže da bi regionalna unija bila dobro rešenje u ekonomskoj sferi, ali pod uslovima koji bi Srbiji omogućili da zadrži postojeće ekonomske aranžmane. - Takva unija bi mogla da bude dobro rešenje, ali pod uslovom da se omogući Srbiji da zadrži sadašnje ekonomske aranžmane s Rusijom i Kinom. Mogli bismo da budemo ekonomska raskrsnica Evroazijske unije, povezani sa EU, Evroazijskom unijom i zemljama regiona - kaže Anđelković.

#Aleksandar Vučić

#Balkan

#EU

'