Delegacija Beograda na čelu sa zamenikom gradonačelnika Goranom Vesićem razgovarala je u Briselu s direktorom Kancelarije Grada Berlina pri Evropskoj uniji Folkerom Leveom, koji je izneo iskustva Berlina u radu sa institucijama EU na projektima od gradskog i komunalonog značaja.
Prilikom posete Briselu, koja je organizovana u saradnji s nemačkom Fondacijom "Konrad Adenauer, Vesić je najavio da Beograd planira da osnuje predstavništvo koje bi u sedištu EU lobiralo za gravni grad Srbije i srpske interese. On je ocenio da će u tom cilju iskustvo nemačkih gradova biti od najvećeg značaja za Beograd.
- Delegacja Beograda želi da razgovara s predstavnicima onih velikih nemačkih gradova koji već decenijama rade u Briselu. Želimo da čujemo njihovo iskustvo kako nalaze sredstva za projekte koji su važni za njihove gradove - izjavio je Vesić. Kako je naveo, iskustvo Berlina je višestruko interesantno za Beograd, a dva grada veže bratska saradnja još od potpisivanja sporazuma 1978. godine.
Istovremeno, dodao je, specifična istorija Berlina, koji je svojevremeno bio podeljen grad između Istočne i Zapadne Nemačke, u kome su i danas vidljive razlike od mentaliteta do arhitekture, približila ga je problemima s kojima se i Beograd suočava.
- Napravili smo dogovor posredstvom Fondacije Konrad Adenauer da predstavnici Beograda provedu šest meseci u Kancelariji Saveza nemačkih gradova, ali i u kancelarijama Berlina i Frankfurta i nekih nemačkih pokrajina. Za tih godinu dana, učićemo kako da radimo, jer nas nije sramota da učimo od najboljih. Mi smo ovde došli da naučimo i saznamo kako da obezbedimo više novca za naš grad - rekao je Vesić.
Direktor Kancelarije pokrajine i Grada Berlina pri EU Folker Leve rekao je da je posao tog predstavništva da vlastima Berlina približi zakonodvstvo EU i da na najefikasniji način iskoristi evropske fondove za razvoj regiona i grada. Kao jednu od najvažnijih preporuka za buduću kancelariju Grada Beograda, Leve je naveo "sistem umreženosti", gde se evropski gradovi udružuju u interesne zajednice i tako najbolje prezentuju svoje ideje i projekte EU.
Kao teme koje su trenutno najaktuelnije u regionalnoj i lokalnij politici EU navedene su socijalna pitanja, zaštita životne sredine, nove tehnologije, bezbednost na javnim mestima, ali i balans između slobode i solidarnosti. Zamenik gradonačelinika rekao je i da će kancelarija Beograda i posle obuke kadrova i početka rada nastaviti tesno da sarađuje s nemačkim kolegama u Briselu.
- Naša odluka je da Beograd u Evropu ide preko Nemačke. Mi ćemo i tokom rada kancelarije Beograda u Briselu tesno sarađivati s nemačkim kancelarijama koje su veoma uticajne i bogate iskustvom kako doći do sredstava koja će biti korisna za Beograđane - zaključio je Vesić.