Zoran Đorđević, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kaže da problem za bilans žrtava na radnom mestu, prvenstveno u građevinarstvu, leži u posledicama prošlosti i da država štiti svoje građane.
Nakon što su prošle godine 53 osobe izgubile život na radnom mestu, 2019. proglašena je godinom bezbednosti i zdravlja na radu. Nakon toga najavljene su izmene zakona koji se nalazi u skupštinskoj proceduri kako bi se, prema rečima nadležnih, poboljšao položaj zaposlenih. Pet osoba izgubilo je život na radnom mestu od početka 2019. godine i to je dodatno otvorilo brojna pitanja, Đorđević kaže da je pre 15 godina briga o građanima bila samo demagoška priča.
- Moramo da se vratimo 15, 20 godina unazad i to da kada smo krenuli u reforme 2001. i 2002. godine, osim demagoških priča, nije se vodilo računa o građanima, sve je bilo stvar neke priče. Mi smo 2014. godine, iako je tada u Srbiji bilo najteže, iako su to bili trenuci kada je bilo potrebno da se nešto prelomi i da se donese odluka šta dobro da se radi i to je bila najteža politička odluka koju je tada naš predsednik, tada predsednik Vlade, doneo, mi smo krenuli u reforme – naveo je Đorđević i dodao:
Te reforme su podrazumevale ne samo da bude boljitak i da Srbija ide u pozitivnom pravcu, već i da to osete naši građani. To je vrlo teško, da u okolnostima u kojima morate da donosite teške mere, koje neko mora da razume, a da sa druge strane narod veruje da će biti bolje – kaže Đorđević za emisiju Pravac.
Prema njegovim rečima, u trećoj godini se videlo da su reforme dale pozitivne rezultate.
- Naravno, morali smo da pređemo i na drugi segment, a to je borba protiv sive ekonomije i rada na crno. Prošle i pretprošle godine su bile godine borbe protiv sive ekonomije, gde su sve inspekcije radile u pravcu da se suzbije siva ekonomija i da se radi na tome da građani shvate koliko je bitno da građani plaćaju porez, da znaju da taj porez ide u prave ruke i da ne služi za bogaćenje kako je to ranije bilo – naglasio je Đorđević.
On kaže da se pokazalo da su se u vremenima iza nas, kada nije bilo dovoljno investicija i kada nije bilo gradnje, dešavali smrtni slučajevi zato što su neki poslodavci sebi davali za pravo da ne brinu o bezbednosti radnika, iako su to uračunali u svoju poslovnu ponudu.
- Sa druge strane, potrebno je edukovati radnike, da znaju da je to njihovo pravo i da za razliku od nekih ranijih vremena, kada je to samo bilo demagogija, danas su Ministarstvo i Vlada Republike Srbije na strani građana i da ćemo kada god se bilo gde prijavi da nešto nije u skladu sa zakonom, izaći na teren, uveriti se i kazniti onog ko je vinovnik toga. Odnosno, ko je kršio zakon i ko je sebi dao za pravo da uzme nešto od tog radnika – istakao je Đorđević.
Kako dodaje, Ministarstvo je dobilo i podršku poslodavaca, jer većina njih shvata da je Srbija sada ozbiljna zemlja i da u njoj može da se posluje normalno i da nema određene takse i namete koji su ranije postojali, kada se nekome plaćalo radi nečega.
- Od prošlog 10. marta imamo projekat „Reci ne radu na crno“, gde se ide po prijavi i u tim slučajevima inspektori ne moraju da se najave, jer su to vanredne inspekcije i u tom slučaju na teren ide inspektor iz drugog grada – objašnjava Đorđević.