AKTUELNO

Međunarodna biciklistička trka Beograd-Banjaluka krenula je 2007. godine i za kratko vreme je dobila epitet "Narodna trka - Srbija i Srpska zajedno".

Trka prolazi kroz 21 grad i opštinu Republike Srpske i Srbije, a takmičare prati preko 300.000 stanovnika. Prošlogodišnju 18. trku je uživo, putem svojih malih ekrana, gledalo oko 7 miliona ljudi.

Međunarodna biciklistička trka Beograd-Banjaluka danas je ponos Srbije i Srpske, te na najlepši mogući način predstavlja i promoviše lepote gradova i regija kroz koje prolazi. Svi građani gradova učesnika, kao i predstavnici lokalnih samouprava, ponosni su na ovaj događaj jer on znači mnogo više za naš narod od samog sportskog događaja.

Trka je postala jedinstveni biser u regionu, a u prilog tome govori broj zemalja koje su učestvovale u samoj trci, kao i maksimalan broj takmičara koji dozvoljavaju svetske propozicije. Brojka od 40 zemalja i 175 takmičara sa sva četiri kontinenta govori više od bilo kog podatka o renomeu i kredibilitetu trke na svetskoj biciklističkoj sceni. Trka Beograd-Banjaluka uvrštena je u 100 najboljih trka u organizaciji Svetske biciklističke unije.

Foto: Foto/Miloš Stanković

Ni jednog trenutka ne smemo zanemariti takmičarski aspekt - svi takmičari željno očekuju dobre plasmane kako bi osvojili dragocene bodove, poboljšali svoje statuse na rejting listama, popravili svoje lične i klupske renomee, i eventualno osvojili vredne nagrade predviđene nagradnim fondom.

Trka je kroz svoju istoriju prošla kroz brojne prepreke i izazove, ali 2020. godine ni virus korone nije zaustavio njeno održavanje.

PORUKA JEDINSTVA

Trka ima značajnu poruku - da granice ne postoje. Reka Drina nije granica, već most za srpski narod. Ona ne razdvaja, već spaja Srbe sa obe njene strane, u svim segmentima društvenog, ekonomskog, sportskog i drugih ključnih oblasti koje povezuju braću sa obe strane reke Drine.

Ideja Svesrpskog sabora je upravo povezivanje Srbije i Srpske, što ova trka definitivno postiže. Napori koje ulažu predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik Srpske Milorad Dodik urodili su plodom, što se upravo ogleda u održavanju ovog i sličnih događaja.

Foto: Foto/Miloš Stanković

Upravo će Svesrpski sabor, kao i gradovi nosioci imena trke, odlučiti da li će 20. jubilarno izdanje trke u narednoj godini doneti i novi naziv trke koji simboliše sve napore Srba za očuvanje naših nacionalnih interesa. Predlog organizatora je da trka ponese naziv "Kroz Srbiju i Srpsku".

TEHNIČKI DETALJI TRKE

Beograd će biti domaćin trke i starta 23. aprila, kada će takmičari posle samog starta proći kroz Beograd na oduševljenje svih ljubitelja sporta i krenuti ka cilju prve etape - Požarevcu.

Prvu etapu krasi prolazak kroz požarevački i smederevski kraj, starim putem. U pitanju je kratka, brza, ravničarska etapa i očekuje se da takmičari savladaju izazov od 90 km do 14 sati. Sam finiš u Požarevcu odišaće žustrinom gde će takmičari u poslednjem krugu od 3 kilometra u najužem centralnom jezgru gradskih ulica pokazati ko je najbolji, na radost velikog broja Požarevljana. Prva etapa se završava u centru Požarevca.

Start druge etape, koja je ujedno i najduža, biće u dugogodišnjem gradu domaćinu - Obrenovcu. Start etape je 24. aprila u 11 časova, kada će takmičari najpre voziti tri revijalna kruga kroz centar Obrenovca u ukupnom iznosu od 5,4 km, a zatim se uputiti ka Šapcu, popularnom Pavlovića mostu i preko Bijeljine ka Zvorniku.

Najveći simbol koji neguje sama trka je trenutak kada će karavan bez zaustavljanja proći granični prelaz Badovinci i na jedan simboličan, ali jasan način pokazati gest bratske saradnje i neizmerne ljubavi Srba sa jedne i druge strane reke Drine. Najduža druga etapa od Obrenovca do Zvornika iznosi 170 km i daće mogućnost svim takmičarima da pokažu trenutnu formu. Završnica etape odigraće se u centru Zvornika gde će takmičari u poslednja tri kruga od 4 km pokazati ko će biti nosilac laskavih titula u nekoliko različitih kategorija.

Foto: Foto/Miloš Stanković

Treća etapa, inače najzahtevnija, najteža brdska etapa, odvija se od mesta Bratunac i proteže se do cilja u Vlasenici. Još jedan važan simbol srpskog naroda biće vinovnik starta treće etape - novi most po imenu "Bratoljub" koji spaja Srbe iz cele ove regije, a pre svega grad Ljuboviju sa braćom sa druge strane Drine u Bratuncu. Sam finiš u Vlasenici karakterisaće jedan završni krug u samom centru, posle čega sledi proglašenje pobednika.

Svaka etapa prepuna je ljubavi, povezanosti i simbolike. U prilog tome govori i četvrta etapa koja kreće iz Doboja jednim promotivnim krugom centralnim gradskim ulicama, a karavan se zatim autoputem "9. januar" (koji je veoma značajan datum u novijoj srpskoj istoriji) kreće ka Banjaluci gde će sam finiš i fenomenalni krugovi u Banjaluci doneti uzbudjenje celom gradu. Četiri završna kruga, veoma duga i atraktivna (po osam kilometara), znače da će građani uživati u neposrednom kontaktu gledajući najbolje svetske takmičare u poslednjih 32 km trke. Po završetku trke sledi proglašenje pobednika kako u poslednjoj etapi, tako i u generalnom plasmanu u mnogo različitih kategorija. Ovim činom biće završena 19. međunarodna trka Beograd-Banjaluka.

BRATSKI GRADOVI

Beograd i Banjaluka kao gradovi imaju tesnu i bratsku saradnju, a naročito povezanost nakon raspada bivše SFRJ. Kao dva administrativna centra, a Beograd kao stariji brat, uvek je bio tu da u toku ratnog vihora i stradanja srpskog naroda, u veoma izazovnim vremenima naše nacionalne istorije, pronađe način da pomogne, pruži utehu, ohrabri, stane uz građane Banjaluke u nevoljama i pruži im svaku moguću podršku. U tim trenucima, iako preplavljeni brojnim problemima i izazovima, ni kod Banjalučana nije izostao reciprocitet - reciprocitet bratskog poštovanja, neizmerne ljubavi prema gradu Beogradu i očuvanja srpskog nacionalnog jedinstva!

Beograd i Banjaluka svoju dugu istoriju bratske i solidarne susretljivosti, uzajamnog poštovanja i podrške, krunišu značajnim gestom kada, u novembru 2020. godine, postaju zvanično gradovi pobratimi!