Zanimljiv spisak.
Olimpijske igre u Parizu su juče završene. Za četiri godine družimo se u Los Anđelesu u Sjedinjenim Američkim Državama, a za osam godina, 2032. godine se najveća sportska smotra seli u Brizbejn u Australiju. A gde ćemo onda nakon toga?
Polako se sastavlja spisak potencijalnih kandidata za Olimpijske igre 2036. godine, a trenutno su u opticaju četiri zemlje kandidata, dok su se neki već povukli zbog prevelikih troškova i drugih zanimljivih, ali i bizarnih razloga.
Kada je reč o nama najpoznatijem gradu koji je zvanični kandidat za Olimpijske igre 2036. godine, to je Istanbul u Turskoj, koji je nama jako blizak i koji ima veliku želju da organizuje ovo takmičenje, a nakon što je poražen u trkama za Igre 2000, 2008. i 2020. godine.
Od nešto poznatijih gradova na spisku tu je i prestonica Čilea, Santijago, koji je već startovao proces prikupljanja sredstava i organizacije za samu kandidaturu, a bio bi to prvi put posle Rija 2016. godine da se igre vraćaju u Južnu Ameriku, dakle tačno 20 godina kasnije.
Preostala dva aktuelna kandidata dolaze iz Azije i to su Indija, koja još nije odredila tačan grad u kojem bi se igre održale, ali se pominje Ahmedabad, a koji je dobio podršku i od Francuske i predsednika Emanuela Makrona pred početak ovogodišnjih Igara u Parizu, a za drugi grad niste čuli ni za života, jer on još zvanično ne postoji.
Reč je o Nusantari, koja je planirana da postane nova prestonica Indonezije umesto Džakarte. Grade se potpuno novi objekti, a u ovoj zemlji su uvereni da će to "privoleti" najbolje sportiste planete da dođu 2036. godine baš u ovu zemlju.
Ko su još potencijalni kandidati?
Kandidatre koje bi mogle da se ostvare su još Egipat, koji planira da izgradi potpuno novi sportski kompleks u gradu koji se zove "Nova administrativna prestonica", a u Aziji se polako spremaju Seul u Južnoj Koreji, Čengdu-Ćunking u Kini, Doha u Kataru i Rijad u Saudijskoj Arabiji.
Evropa bi mogla da ponudi još tri kandidature, a o tome ozbiljno razmišlja nama susedna Budimpešta u Mađarskoj, zatim Firenca i Bolonja ili Torino u Italiji, što je malo verovatno zbog Zimskih olimpijskih igara za dve godine, a na kraju i Kopenhagen u Danskoj. Iz Severne Amerike kandidaturu planiraju Toronto i Montreal u Kanadi.
Neke zemlje su se već povukle sa spiska kandidata
Da stvar bude još interesantnija postoje i kandidature koje su već ili odbijene ili su se same zemlje već povukle.
Najzvučniji je Madrid, koji je želeo da se spremi za Olimpijske igre 2036. godine, ali je na kraju odlučio da sav svoj fokus usmeri za četiri godine kasnije i želi da tada "dograbi" ruke na najveću sportsku smotru.
Ukrajinska Odesa je takođe odustala zbog vrlo dobro poznate situacije, a nećemo Igre gledati ponovo ni u Londonu, barem ne do 2040. godine kada ovaj grad ponovo želi da se uključi u razmatranje.
I u Poljskoj je postojala znatiželja za organizovanje Olimpijskih igara, ali je političar Donald Tusk objavio da zemlja nije spremna za tako nešto, dok je Berlin odustao zbog činjenice da bi to bile Olimpijske igre 100 godina nakon onih istorijskih u ovom gradu. Nemačka je objasnila da je "ovo vreme da se prave prijatelji".
U Severnoj Americi su od igara već odustali Meksikanci, jer smatraju da bi konkurencija bila prevelika.
Autor: Iva Besarabić