U mnogim filmovima i serijama, prikazani su parovi koji se razdvajaju, a zatim nastavljaju svoje odnose.
Na primer, Ros i Rejčel u "Prijateljima", Keri i Zverka u seriji „Seks i grad“. Ali, u stvarnom životu, takvi odnosi mogu da povrede psihu.
Nedavna studija Univerziteta u Misuriju bila je posvećena negativnom uticaju odnosa "napred i nazad". Šef studije je napravio dvosmislen zaključak da takve odnose treba zaustaviti u celini ako sve ne ide dobro. Znači, takvo "vaganje" nikome ne koristi: rizik se povećava, komunikacija pogoršava, pogotovo ako je komunikacija između partnera prekinuta. Sve ovo može značajno uticati na mentalno zdravlje.
Prema naučnicima su "za neke parove, takvi odnosi čak dobri jer razdvajanje pomaže partnerima da shvate vrednost njihove interakcije i učine vezu trajnijom. S druge strane, kod nekih parova obnova veze negativno utiče na način života“.
Studija je uključivala 500 parova. Neki parovi su pokazali izrazite simptome stresa, depresije i poremećaja anksioznosti. Naučnici preporučuju takvim parovima da iskreno govore o tome šta se dešava. Ako su oboje iskreni, mogu preduzeti korake za jačanje odnosa ili prekinuti odnos za njihovo dobro.
Koji je glavni problem takvih veza? Psiholozi veruju da je razdvajanje za većinu ljudi bolno, i ako stalno prolazite kroz ovu fazu, mentalno zdravlje može biti narušeno.
Preporučljivo je postaviti pitanje zašto je to neophodno. Razdvajate se jer ne verujete jedno drugom? Da li mislite da je lakše napustiti partnera na neko vreme nego rešiti problem? Da li oboje volite da dramatizujete? U svakom slučaju, ako ne možete da promenite situaciju, bolje je da odete kod specijaliste i ne nastavljate da se iscrpljate rastancima i bolnim situacijama kako biste se ponovo sastali za nedelju ili mesec dana.