Šta je katarakta?
Katarakta je promena u strukturi sočiva. Sočivo u oku psa sabira svetlosne zrake da bi pravilno došli do mrežnjače, najvažnije strukture oka. Mrežnjača prima svetlosni signal koji se dalje kao električni signal očnim nervima sprovodi do centra za vid u mozgu.
Sve što ometa prodor svetlosnih zraka do mrežnjače, utiče na vid. Katarakta čini sočivo neprozirnim i posledično ima uticaja na vid.
U daljem tekstu pročitajte sve o operaciji katarakte kod pasa I mačaka.
Zašto nastaje katarakta?
Uzrok katarakte kod pasa je najčešće genetika, ređe nastaje kao posledica dijabetesa a veoma retko je neophodno operisati kataraktu kod starijih pasa koja se javlja kao posledica starenja sočiva.
Da li je treba operisati?
Treba je operisati zbog dva značajna razloga. Prvi razlog je vraćanje vida. Drugi razlog je zdravlje oka. Katarakta kod pasa izaziva hroničnu upalu u oku. Oko psa, za razliku od oka čoveka, reaguje na kataraktu, i često kao posledica ove hronične upale, dolazi do drugih patologija oka: glaukoma, ispadanja sočiva iz svojih veza, odvajanja mrežnjače. Ova stanja pored gubitka vida mogu dovesti i do bola u oku.
Foto: Pixabay.com
Da li ima katarakti koje ne treba operisati?
Ima katarakti koje ne treba dirati. Ako je katarakta nezrela i ne napreduje, ne treba je operisati jer postoje velike šanse da neće postojati potreba za hirurgijom.
Kod starijih pasa nuklearna skleroza liči na kataraktu. Ovo je fiziološka pojava starenja sočiva i ne treba je operisati.Pojedine rase su nezahvalne za hirurgiju, a pojedine zahtevaju udruženu hirurgiju za glaukom uz operaciju katarakte. U drugom slučaju, hirurgiju katarakte ne treba raditi samostalno.Štenci često nisu dobri kandidati za hirurgiju.
Katarakta koja je posledica upale u oku, a oko je slepo i nekomforno, se ne operiše.
Šta je neophodno uraditi pre hirurgije katarakte?Pre hirurgije katarakte treba napravidi detaljan oftalmološki pregled. Ovaj pregled obavlja veterinarski oftalmolog koji dobro poznaje očne bolesti pasa, kao i specifičnosti svake rase. Mišljenja smo da je ovo najvažniji deo uspešnosti hirurgije. Preoperativni pregled i poznavanje rase i genetike. Tada se utvrđuje da li je pacijent kandidat za hirurgiju. Često je katarakta posledica bolesti mrežnjače (što je nejčešće genetske prirode), pa ako je sočivo neprozirno i mrežnjača se ne može videti, neophodan je specijalan test koji prati funkciju mrežnjače (ERG test).
Obavezno je uraditi testove kojima se gleda sklonost psa ka glaukomu. Nažalost, psi nasleđuju i ovu patologiju jednako često kao i kataraktu.
Neophodno je pripremiti psa za hirurgiju i anesteziju.
Kakva je uspešnost operacije katarakte?
Uspešnost hirurgije je manja nego kod humanih pacijenata jer se pseće oko potpuno drugačije ponaša i na kataraktu i na hirurgiju katarakte. Na uspešnost hirurgije utiče najviše dobar pregled pre hirurgije, preoperativna priprema pacijenta i postoperativno praćenja pacijenta. Poznavanje rase, odnosno, genetske specifičnosti pacijenta, ima neizmeran uticaj na ishod hirurgije.
Procenu uspešnosti daje oftalmolog nakon pregleda psa.
Oculus Vet je prva ordinacija u Srbiji specijalizovana za bolesti oka životinja i pružanje hitne pomoći životinjama.
Zakažite besplatan pregled za vašeg ljubimca.
Autor: Dalibor Stankov