U nekim mesarama, frižideri imaju crveno ili ljubičasto svetlo kako bi meso kupcima izgledalo kao da je upravo izašlo iz klanice.
Trgovci, posebno oni manji, koriste se raznim trikovima da nam prodaju bajatu robu. I najčešće u tome uspevaju.
Za razliku od evropskih tržišta gde se hrana prodaje specijalnim gondolama pre isteka roka trajanja po nižoj ceni i do 70 odsto, kod nas gotovo da je nema da je prodajemo na ovaj način.
Limuntus i kamilica za svež izgled mesa
Da bi bilo svežije, mesu se dodaju grožđe, limunov sok i vitamin C, koji mu veštački produžavaju rok trajanja. Takođe, piletina, svinjetina i junetina potapaju se u čaj od kamilice kako bi se oslobodili neprijatnog mirisa od dužeg stajanja.
Svetlost i začini skrivaju ustajalo meso
U nekim mesarama, frižideri imaju crveno ili ljubičasto svetlo kako bi meso kupcima izgledalo kao da je upravo izašlo iz klanice.
Meso koje je već počelo da menja boju i da se suši od stajanja, mesari ga uvaljuju u ljute začine i ulje, pa ga prodaju kao marinirane specijalitete, a bajato meso najlakše se „umota“ tako što se od njega prave pljeskavice i ćevapi. .
Rok upotrebe – nepoznat
Trgovci često pogrešno napišu datum isteka ili ga prekriju papirom na kojem piše da je mnogo duži nego što zapravo jeste. Po mogućnosti se maže rok trajanja, pa se umesto dana i meseca vidi samo razmazana crna tačka. Ako je rok odštampan na plastičnoj ambalaži, prodavci ga često samo izgrebu.
Autor: Dalibor Stankov